Professional Documents
Culture Documents
2006 május vendt írásbeli
2006 május vendt írásbeli
2006. május
3. Feladat (8 pont)
Egy sörözőben 144 liter sörfogyást állapítottak meg egy adott napon. A számítógép 216 db
0,5 literes és 144 db 0,3 literes értékesítést regisztrált. A sör bruttó ára a 0,5 literes kiszerelés
esetén 300 Ft, a 0,3 literes kiszerelés esetén pedig 180 Ft.
Feladat:
Számoltassa le a sör-értékesítést ÁFÁ-val növelt eladási áron!
Megoldás:
1 dl sör bruttó eladási ára = 300 : 5 = 60 Ft (1 pont)
Vagy 180 : 3 = 60 Ft
Elért tényleges bevétel = (216 × 300) + (144 × 180) = 90.720 Ft (2 pont)
Számított bevétel = 144 × 10 × 60 = 86.400 Ft (2 pont)
Elszámoltatás eredménye = 90720 – 86400 = 4.320 Ft többlet (3 pont)
Feladat:
a) Az első évben mekkora nettó árbevételt kell elérnie a vállalkozásnak, ha az
adóalapot növelő és csökkentő tételek egyenlege 0, és a társasági adó mértéke 16%?
b) A piackutatás szerint a vállalkozás reális árbevétele az első évben 450.000 E Ft,
változatlan anyag-felhasználási és költségszint mellett. Ennek alapján elérhető-e a fent
említett hozam?
Megoldás:
a) Tervezett adózott eredmény = 367500 × 0,16 = 58.800 E Ft (2 pont)
Tervezett adózás előtti eredmény = 58800 : (1 – 0,16) = 70.000 E Ft (3 pont)
Összes költség = 60620 + 38365 + 168515 + 20000 = 287.500 E Ft (1 pont)
Árrés = 287500 + 70000 = 357.500 E Ft (2 pont)
Árbevétel = 142500 + 357500 = 500.000 E Ft (1 pont)
Elábészint = 142500 : 500000 = 28,5% (2 pont)
3
Megoldás:
A Éves értékcsökkenés = 1500 – 1000 = 500 E Ft (3 pont)
A Leírási kulcs = 500 : 1500 = 33,3% (2 pont)
A Három éves amortizáció = 500 × 3 = 1.500 E Ft (1 pont)
A Nettó érték 3 év után = 1500 – 1500 = 0 Ft (1 pont)
B Éves értékcsökkenés =35000 × 0,145 = 5.075 E Ft (3 pont)
B Három éves amortizáció = 5075 × 3 = 15.225 E Ft (2 pont)
B Nettó érték 1. év végén = 35000 – 5075 = 29.925 E Ft (1 pont)
B Nettó érték 3. év végén = 35000 – 15225 = 19.775 E Ft (1 pont)
C Éves értékcsökkenés = 3600 : 3 = 1.200 E Ft (3 pont)
C Leírási kulcs = 1200 : 6000 = 20,0% (2 pont)
C Nettó érték 1. év végén = 6000 – 1200 = 4.800 E Ft (1 pont)
C Nettó érték 3. év végén = 6000 – 3600 = 2.400 E Ft (1 pont)