Professional Documents
Culture Documents
12111120 excel
12111120 excel
Data:
1 Height of the earth to be retained above ground = 5m
2 Unit weight of the earth retained (g) = 16 kN/m³
3 Angle of repose (f) = 30 Degrees
4 d=2*f/3 = 0 Degrees
5 Safe bearing capacity of soil (SBC) = 120 kN/m²
6 Coefficient of friction (m) = 0.5
7 Materials
Grade of Concrete M 30 mPa
Grade of Steel Fe 500 mPa
8 Modulus of elasticity of steel Es = 200000 N/mm²
9 Angle of backfill (b) = 0 Degrees
10 Angle of inclination of wall (a) = 90 Degrees
11 Unit weight of concrete = 25 kN/m³
12 Unit weight of water (gw) = 10 kN/m³ Provide unit weights
13 Surcharge load = 0 kN/m² If want to consider
water table and surcharge load
Design Constants: otherwise put zero
1 fck = 30 mPa
2 fy = 500 mPa
. s
0. 0035E
3 ku = 0.46
. s
0. 0055E 0. 87. f y
4 Ru = 0.138*fck = 4.14
5 Coefficient of active earth pressure (Coloumb's formula)
2
( sin ( a f ))
ka
2
2. sin ( f b)
( sin ( a ) ) sin ( a d ). 1 sin ( f d ).
sin ( a d ) . sin ( a b)
ka = 0.333
6 Coefficient of passive earth pressure
2
( sin ( a f ))
kp
2
sin ( f b)
( sin ( a ) ) . sin ( a d ). 1 d ).
2
sin ( f
sin ( a d ) . sin ( a b)
kp = 3.0003
7 Development Length
Ld = (0.87*fy)*D / (4*tbd) = 57 D
8 Clear cover = 50 mm
9 Assumed bar diameter for main steel = 16 mm
10 Total cover = 60 mm
Mu
drequired
Ru . b
drequired = 209.7193 mm
d = 210 mm
Provided d 532
Overall thickness 'D' = 600 mm
Thickness of stem at top 'D1' = 300 mm
Net width of the heel slab = 0.60 m
0.3
W4
W2 W5 Fs
5.8
W1 Fh
0.6 W3
1.30 0.6
0.60 (ka x (gd-gw) x H) + (gw x H) = (ka x surcharge load)=
2.50 34.12992 0
Figure showing dimensions and forces for retaining wall
Stability analysis of Retaining wall
Force and Moment table
X = SM / SW = 73.663 / 180.75
X = 0.41 m
218.48 -73.88
66.45267505 -3.71522
Figure showing pressures in kN/m² for retaining wall
Design of Stem of Retaining wall
Main steel
1. = 89.6977 kN
V ( ka . g . h ) . h
2
Design shear force Vu = 1.5 x V Vu = 134.5465 kN
Design shear strength 'tc' is obtained from Table 19 page 73 IS 456 : 2000
Development length
0.6
1.30
152.03
Force and Moment table
2 Uniform pressure
= 1.3 x 1 x 66.453 = 86.39 1.3 / 2 = 0.65 56.153 Sagging
3 Triangular Pressure
= 1 / 2 x 1.3 x 1 x 152.03 = 98.820 0.67 x 1.3 = 0.87 85.644 Sagging
Mu
drequired
Ru . b
drequired = 216.294 mm
Design shear strength 'tc' is obtained from Table 19 page 73 IS 456 : 2000
For 0.19 tc = 0.33 N/mm²
Section unsafe, Design shear stress is less than Nominal shear stress
0.6
0.60
-73.88
-3.71522433 Figure showing pressures
for heel slab
70.17
Force and Moment table
Sr. Force in (kN) Lever arm (m) Moment at toe in kNm
1 Self weight of the heel slab
= 0.6 x 1 x 0.6 x 25 = 9 0.6 / 2 = 0.300 2.70 Hogging
3 Uniform pressure
= 0.6 x 1 x -73.883 = -44.330 0.6 / 2 = 0.300 -13.30 Sagging
4 Triangular Pressure
= 1 / 2 x 0.6 x 1 x 70.168 = 21.05037 0.6 / 3 = 0.200 4.210 Sagging
Mu
drequired
Ru . b
drequired = 101.60 mm
Main steel
Design shear strength 'tc' is obtained from Table 19 page 73 IS 456 : 2000
For 0.11 tc = 0.28 N/mm²
Section safe in shear, Design Shear stress Greater than Nominal shear stress
Minimum steel
Stem Ast;min = 0.12% x b x d = 720 mm² on both faces
= 360 mm² on each face
Use Tor 12 mm bars 280 mm c/c
Ast; provided = 403.9191 mm²
Base slab Ast;min = 0.12% x b x d = 720 mm² on both faces
= 360 mm² on each face
Use Tor 12 mm bars 280 mm c/c
Ast; provided = 403.9191 mm²
0.3 GL
16Tor @400c/c
3.8 Note:
Provide minimum steel as given
above in both directions and on
5.8 16Tor @200c/c both faces for stem and base slab
GL
12Tor @200c/c
1.4
0.6
0.03546099
Grade 15 20 25 30 35 40
tbd 1 1.2 1.4 1.5 1.7 1.9
m
at toe in kNm
Anticlockwise
Anticlockwise
Clockwise
Clockwise
Clockwise
Clockwise
Clockwise
oments SM =
Clockwise
nce revise
nce revise
6 x 0.84 / 2.5)
6 x 0.84 / 2.5)
m from toe
m from toe
1.25992105
0.79370053
1 2 3 4 5 6 7
100As/(bd) M15 M20 M25 M30 M35 M40 and above
0.15 0.28 0.28 0.29 0.29 0.29 0.3
0.25 0.35 0.36 0.36 0.37 0.37 0.38
0.50 0.46 0.48 0.49 0.5 0.5 0.51
0.75 0.54 0.56 0.57 0.59 0.59 0.6
1.00 0.6 0.62 0.64 0.66 0.67 0.68
1.25 0.64 0.67 0.7 0.71 0.73 0.74
1.50 0.68 0.72 0.74 0.76 0.78 0.79
1.75 0.71 0.75 0.78 0.8 0.82 0.84
2.00 0.71 0.79 0.82 0.84 0.86 0.88
2.25 0.71 0.81 0.85 0.88 0.9 0.92
2.50 0.71 0.82 0.88 0.91 0.93 0.95
2.75 0.71 0.82 0.9 0.94 0.96 0.98
3.00 0.71 0.82 0.92 0.96 0.99 1.01
at toe in kNm
oments SM =
Hence Safe
at toe in kNm
oments SM =
Hence Safe
eel as given
ions and on
and base slab
M40 and above
By Project
Date Client Doc. No.
Chd. Subject
Date Job No. Office Dept Sh.
Design of T-Shaped retaining wall
Data:
1 Height of the earth to be retained above ground = 5.5 m
2 Unit weight of the earth retained (g) = 16 kN/m³
3 Angle of repose (f) = 30 Degrees
4 d=2*f/3 = 20 Degrees
5 Safe bearing capacity of soil (SBC) = 200 kN/m²
6 Coefficient of friction (m) = 0.5
7 Materials
Grade of Concrete M 20 mPa
Grade of Steel Fe 500 mPa
8 Modulus of elasticity of steel Es = 200000 N/mm²
9 Angle of backfill (b) = 10 Degrees
10 Angle of inclination of wall (a) = 90 Degrees
11 Unit weight of concrete = 25 kN/m³
12 Unit weight of water (gw) = 10 kN/m³ Provide unit weights
13 Surcharge load = 0 kN/m² If want to consider
water table and surcharge load
Design Constants: otherwise put zero
1 fck = 20 mPa
2 fy = 500 mPa
3 ku
.
0 . 0 0 5 5Es
.
0 . 0 0 3 5Es
0. 87.fy = 0.46
4 Ru = 0.138*fck = 2.76
5 Coefficient of active earth pressure (Coloumb's formula)
2
( sin ( a f ))
ka
2
2. sin ( f b)
( sin ( a ) ) sin ( a d ). 1 sin ( f d ).
sin ( a d ) . sin ( a b)
ka = 0.333
6 Coefficient of passive earth pressure
2
( sin ( a f ))
kp
2
sin ( f b)
( sin ( a ) ) . sin ( a d ). 1 d ).
2
sin ( f
sin ( a .
d ) sin ( a b)
kp = 3.0003
7 Development Length
Ld = (0.87*fy)*D / (4*tbd) = 57 D
8 Clear cover = 50 mm
9 Assumed bar diameter for main steel = 20 mm
10 Total cover = 60 mm
Approximate proportioning of the wall:
1 Depth of foundation = (SBC)*ka^2 / g = 1.39 m
= 1.2 m (Say)
2 Total height of wall including depth of foundation
H = 6.7 m
3 Total length of the base slab = 4.5 m > 4.02
4 Thickness of base slab = 10% H = 0.6 m
5 Height of stem h = 6.7 - 0.6
h = 6.1 m
6 Length of Toe = 1/3 x B = 1.50 m
7 Thickness of stem at bottom
Maximum Bending Mmt. for stem = ka * g * h³ / 6 = 0.333 x 16 x 6.1³ / 6
= 201.7407 kNm
Design Moment 'Mu' = 1.5 x 201.741
= 302.6111 kNm
Mu = Ru x b x d² d² = Mu / (Ru x b)
Mu
drequired
Ru . b
drequired = 331.1219 mm
d = 340 mm
Provided d 542
Overall thickness 'D' = 600 mm
Thickness of stem at top 'D1' = 250 mm
Net width of the heel slab = 2.40 m
0.25
W4
W2 W5 Fs
6.1
W1 Fh
0.6 W3
4.50 60.29866 0
Figure showing dimensions and forces for retaining wall 70% water load due to weep holes
Stability analysis of Retaining wall
Force and Moment table
X = SM / SW = 1309.396 / 596.993
X = 2.19 m
B / 6 = 4.5 / 6 = 0.75 m
e < B / 6 No Tension hence safe
142.69 122.64
136.007 133.3334
Figure showing pressures in kN/m² for retaining wall
Design of Stem of Retaining wall
Main steel
Design shear strength 'tc' is obtained from Table 19 page 73 IS 456 : 2000
Development length
0.6
1.50
6.68
Force and Moment table
2 Uniform pressure
= 1.5 x 1 x 136.007 = 204.01 1.5 / 2 = 0.75 153.008 Sagging
3 Triangular Pressure
= 1 / 2 x 1.5 x 1 x 6.68 = 5.013 0.67 x 1.5 = 1.00 5.013 Sagging
Sum of vertical loads Sum of Moments SM =
SW = 186.52 141.146 Sagging
Mu
drequired
Ru . b
drequired = 276.9651 mm
0.6
2.40
122.64
133.3334 Figure showing pressures
for heel slab
10.69
Force and Moment table
3 Uniform pressure
= 2.4 x 1 x 122.639 = 294.334 2.4 / 2 = 1.200 353.20 Sagging
4 Triangular Pressure
= 1 / 2 x 2.4 x 1 x 10.694 = 12.83318 2.4 / 3 = 0.800 10.267 Sagging
Mu
drequired
Ru . b
drequired = 145.92 mm
Main steel
Design shear strength 'tc' is obtained from Table 19 page 73 IS 456 : 2000
For 0.19 tc = 0.28 N/mm²
Section safe in shear, Design Shear stress Greater than Nominal shear stress
Minimum steel
Stem Ast;min = 0.12% x b x d = 720 mm² on both faces
= 360 mm² on each face
Use Tor 12 mm bars 280 mm c/c
Ast; provided = 403.9191 mm²
Base slab Ast;min = 0.12% x b x d = 720 mm² on both faces
= 360 mm² on each face
Use Tor 12 mm bars 280 mm c/c
Ast; provided = 403.9191 mm²
0.25 GL
16Tor @200c/c
4 Note:
Provide minimum steel as given
above in both directions and on
6.1 16Tor @100c/c both faces for stem and base slab
GL
16Tor @200c/c
1.2
0.6
0.03546099
Grade 15 20 25 30 35 40
tbd 1 1.2 1.4 1.5 1.7 1.9
m
toe in kNm
Anticlockwise
Anticlockwise
Clockwise
Clockwise
Clockwise
Clockwise
Clockwise
ments SM =
Clockwise
0.06 / 4.5)
m from toe
m from toe
1.25992105
0.79370053
1 2 3 4 5 6 7
100As/(bd) M15 M20 M25 M30 M35 M40 and above
0.15 0.28 0.28 0.29 0.29 0.29 0.3
0.25 0.35 0.36 0.36 0.37 0.37 0.38
0.50 0.46 0.48 0.49 0.5 0.5 0.51
0.75 0.54 0.56 0.57 0.59 0.59 0.6
1.00 0.6 0.62 0.64 0.66 0.67 0.68
1.25 0.64 0.67 0.7 0.71 0.73 0.74
1.50 0.68 0.72 0.74 0.76 0.78 0.79
1.75 0.71 0.75 0.78 0.8 0.82 0.84
2.00 0.71 0.79 0.82 0.84 0.86 0.88
2.25 0.71 0.81 0.85 0.88 0.9 0.92
2.50 0.71 0.82 0.88 0.91 0.93 0.95
2.75 0.71 0.82 0.9 0.94 0.96 0.98
3.00 0.71 0.82 0.92 0.96 0.99 1.01
toe in kNm
ments SM =
Hence Safe
toe in kNm
ments SM =
Hence Safe
nd base slab
M40 and above
GEOMETRICAL DETAILS OF RETAINING WALL
SYMBOL DESCRIPTION
STT STEM TOP THICKNESS
SBT STEM BOTTOM THICKNESS
W TOE WIDTH OF TOE
W HEEL WIDTH OF HEEL
RTW RAFT TOTAL WIDTH
RT RAFT THICKNESS
FD FOUNDATION DEPTH
LEGENDS
TYP -
BF -
BW -
SECT. -
T -
C/C -
THK -
DET. -
LEGENDS
TYPICAL
BOTH FACES
BOTH WAYS
SECTION
TOR REINFORCEMNT
CENTER TO CENTER
THICKNESS
DETAIL
NOTES
1. IF DOUBT ASK, DO NOT SCALE THE DRAWING
2. ALL DIMENSIONS ARE IN MILLIMETERS
3. SPLICING LENGTH & DEVELOPMENT LENGTH SHALL BE 57 TIMES THE SMALLER DIAMETER
OF THE BAR.
4. ALL LAPS SHALL BE STAGGERED AND NOT MORE THAN 50% BARS TO BE LAPPED AT ANY SECTION.
5. A NET SAFE BEARING CAPACITY OF 200 KN/SQ.M. AT MAX FDN LVL, 1.20M BELOW FGL HAS BEEN
CONSIDERED FOR FOUNDATION DESIGN.
6.CONTRIBUTION OF WEEP HOLE IN RELEASING WATER PRESSURE IS 30%
7.FILTER MEDIA BEHIND THE WEEP HOLES IS CONSIDERED AS COARSER TO FINER
8.CLEAR COVER TO REINFORCEMENT IS 50MM ALL AROUND
9.GRADE OF CONCRETE M20
10.GRADE OF PCC M10
11.GRADE OF REINFORCEMENT Fe500
12.SURCHARGE CONSIDERED AS 500KG/SQM FOR 3.5M CLEAR HT RETAINING WALL.
13.SOIL DENSITY CONSIDERED AS 16kN/CUM
14.CONCRETE DENSITY 25kN/CUM & WATER DENSITY AS 10kN/CUM