Professional Documents
Culture Documents
Design+of+sarda+fall+(Vertical++canal+section)
Design+of+sarda+fall+(Vertical++canal+section)
77.30
4.10
30.00
0.50
4.60
4.10
5.60
Plan
Design of Fall at CH-720 of Escape Offtake at RD 507 of IGMN
DESIGN
DESIGN
1. Length of crest
In case of vertical drop falls, the length of crest should be the same as the d.s. bed width of channel.
2. Crest Level
Thus Q > 15 cumec hence trapazodial creast adopted
The discharge is given by Q = C x L x D(3/2) x (D/Bt)(1/6)
Q = 1.99 x L x D(3/2) x (D/Bt)(1/6)
Assuming crest width (Bt) = 1.00 m
84.95 = 1.99 x 30 x D3/2 x (D / 1 )1/6
D = 1.24 m
Velocity of approach with slope 2 : 1
Va = 84.95 /( 30 + 5.02 x 2.51 )
Va = 0.966 m/sec
Velocity Head ha = Va /2g
2
= 0.048
u/s TEL = u/s FSL + velocity head
= 176.245 + 0.048
= 176.29 m
RL of crest = u/s TEL - D
= 176.29 - 1.24
= 175.01 m
Adopt crest level = 175.01 m
3. Shape of Crest
(a). Width of crest
Width of crest (Bt) = 0.55√(𝐷_1+) ℎ_𝐿
where D1 = height of crest in meter above d.s. bed
= 175.01 - 169.9
= 5.11 m
Bt = 0.55 X Ö 9.30
= 1.68 m
Keep width of crest = 1.7 m
(b). Width at base
Thickness at base = 0.5 x D1+D
= 0.5 X 5.11
= 3.79 m
Provide thickness at base = 3.80 m
Its top shall be capped with 20 cm thick cement concrete
4.Approach
For non - meter falls, the side walls may be splayed straight at an angle of 45 degree from the u.s. edge
of the crest and extending b 1.0 m in the earthen bank from the line of FSL
5. Downstream expansion
Side walls shall be straight and parallel up to the end of floor and shall be kept vertical
6. Upstream Protection
Brick/stone pitching in length 2.51 m should be laid on the u.s. bed sloping down towards
the crest 1:10 ; and three drain pipes of 15 cm diameter at the bed during the closure of the channel
7. Cistern Elements
Depth of cistern
dc = (q2 / g ) 1/3
q = 2.831667 cumec/m
dc = 0.93 m
X=1/4 (𝐷𝐻_𝐿 )^(2/3) = 0.750
HL = 4.19
q = 2.83
DC = 0.93
HL/DC = 4.49
D1/DC = 0.27
D1 = 0.25
D2 = 2.42
Ef1 = 6.67 q x D1
Ef2 = 2.49 q x D2
Provide d.s. floor 11.70 m long and the balance 65.60 m under and upstream of the crest.
9 Floor thickness
Draw the hydrolic gradient line 1:7 for maximum static head i.e. when water headed upto the top of creast on
the u/s.and no water in down stream . The ordinate between the H.G. line and floor level would give the un balanced head .
The maximum uplift pressure in the u/s shall be counter balanced by the weight of water it self. Hence
theoretically there is no requirement of floor thickness in u.s. but minimum floor thickness of 0.30 m should be provided.
10 Curtain wall :-
(a) Down stream curtain wall:-
The curtain wall at d/s end of floor should be 45 cm thick and depth d/2 + 0.6 m to a minimum 1.00 m
\ Depth of curtain wall at the end of floor = 2.15 / 2 = 1.075 + 0.6 = 1.675 say 1.70 m
11 D.S. protection :-
(a) Bed protection
Length of bed protection = 3 x d3 3 x fsd = 3.00 x 2.15 = 6.45 m
12 Side protection :-
Length = same as for bed protection.= 6.45 m
pk_nandwana@yahoo.co.in
Depth of sheet piles from scour considerations :
Pressure calculations
Let the u/s floor thickness = 0.30 m
and downstream near cutoff wall = 0.30 m.
11.30
% pressure = 12.50 + X 88.20 - 12.50
76.50
= 23.68 %
23.68 x 5.11
Unbalanced head = = 1.21 m
100.00
Floor thickness required = 1.21 / 1.25 = 0.968 m
1.68
0.30
4.60
1.00
A
0.5 :1
5.60
4.60
4.60
0.50 0.50
173.735
177.931
###
30.00
X- section at A-A
30.00
Cistern level=
39.50
30.00
B.W.
FSD
CBL
TBL
F.B.
TBL
0.50 0.50
4.60
4.10
5.60
0.50
A 4.60
6.80
0.80 4.90
CANAL DATA
U/S D/S
1 NSL 100.000 100.000 m
2 CBL 173.735 169.900 m
TBL 177.931 3 FSL 176.245 172.050 m
4.20 4 TBL 177.931 172.650 m
U/S FSL 176.245 1.7 TBL 172.650 5 B.W. 30.00 30.00 m
Creast level 175.010 D/S FSL 172.050 6 FSD 2.510 2.150 m
7 F.B. 1.686 0.600 m
u/sCBL 173.735
2.15 8 Discharge 84.950 84.950 cum
5.91 d/sC.B.L. 169.900
4.635
3.80 cistern level= 169.100
0.80
0.90 RL 169.100
1.437 0.90 RL 169.000
1.68
1.00 R.L. 169.000
R.L 167.963 R.L. 168.100 R.L. 168.525
R.L 167.663 0.30 R.L. 168.225
0.70
61.50 4.10 2.00 2.00 2.00 5.70
65.60 11.70
(Drawing not to scale)
DETAIED ESTIMATE
0 0 0
HL/DC = 0.231 0.235 0.240 0.244 0.249 0.254 0.259 0.264 0.269
D1/DC = 0.6 0.598 0.596 0.594 0.592 0.59 0.588 0.586 0.584
HL = 4.19
q = 2.83
DC = 0.93 Sequent depth determination
HL/DC = 4.49 0.7
D1/DC = 0.27
0.6
D1 = 0.25
D2 = 2.42
D1/DC
0.5
Ef1 = 6.67
Ef2 = 2.49 0.4
D
0.3
0.2
0.1
0
0.000 10.000 20.000 HL/DC
30.000 40.000 50.000 60.000
0.274 0.279 0.284 0.290 0.295 0.301 0.306 0.312 0.318 0.324
0.582 0.58 0.578 0.576 0.574 0.572 0.57 0.568 0.566 0.564
termination
D1/Dc