Professional Documents
Culture Documents
Circular+water+tank+(rigid+joint)
Circular+water+tank+(rigid+joint)
Circular+water+tank+(rigid+joint)
Nameof work:-
7 Reinforcement
Vertivcal 12 mm F 120 mm c/c
Hoops Ring
upto 25% height 12 mm F 170 mm c/c
12 mm f Ring 100%
440 mm c/c 1.00 m
12 mm f Bars
240 mm c/c
75%
12 mm f Ring 1.00 m
220 mm c/c
4000
12 mm f Ring 50%
200 mm c/c 0.60 m
12 mm f Bars
120 mm c/c 8 mm f Ring
200 mm c/c
12 mm f Ring 1.40 m 8 mm f Ring
170 mm c/c 200 mm c/c
170
75
pk_nandwana@yahoo.co.in
DESIGN OF CIRCULAR WATER TANK (Rigid joint)
Nameof work:- 0
Tank capacity 400 K ltr 400000 mm
Depth of water 4.00 m 4000 mm
Free board 0.20 m 200 mm
Conrete M 20
Steel fy 415 N/mm2 Tensile stess = 115 N/mm2
scbc 7 N/mm2 m = 13.3
Nominal cover 35 mm Effective cover = 40 mm
Ö
400 x 4
\ from which D = 11.57 m say = 11.60 m
3.143 x 3.80
Provide a diameter of = 11.60 m
Ö Ö
Mf 11615 x 1000
D= = = 93.00 mm
1000 R 1000 x 1.33
\ Total thickness =d +cover = 93 + 35 = 128 = say 130 mm
However, provide a minimum thickness equal to the greater of following;
(I) 150mm (II) 30H+ 50 = 30 x 4.00 + 50 = 170 Hence provide T= 170 mm
Providing 35 mm cover to the center of reinforcement, availble d = 135 mm
Mf 11615 x 1000
Area of steel for cantilever bending is given by= Ast = = = 879 mm2
sst . J .d 115 x 0.851 x 135
3.14xdia2 3.14 x 12 x 12
using ### mm bars A = = = 113 mm2
4 x100 4 x 100
Spacing of hoop Bars = 1000 x 113 / 879 = 129 say = 120 mm
Hence Provided 12 mm F bar, @ 120 mm c/c upto height of 1.40 m from base
Above this height, curtail half bars and continue the other half upto top. Let us test this for devlopment length
pk_nandwana@yahoo.co.in
f .sst 12 x 115
Ld = = 431 mm say 0.43 m
4. tbd 4 x 0.8 =
Hence half bars may be curtailed at 1.40 m height above the base. These vertical bars are to be
provided inner face . Keep a clear cover of = 25 mm
Let us provide rings atboth faseHence of area of ring in each face= 659 mm2
3.14xdia2 3.14 x 12 x 12
using ### mm bars A = = = 113 mm2
4 x100 4 x 100
Spacing of hoop Bars = 1000 x 113 / 659 = 172 say = 170 mm
Hence Provided ### mm F bar, @ 170 mm c/c upto height of 1.40 m from base
and above this, the spacing may be increased
1000 x 113
Actual , Ast = 2 x = 1330 mm2
170
151573
\ sct =
1000 x 170 +( 13.3 - 1 )x 1330 =
0.813 < 1.2 N/mm2
Hoop tension at 2.00 m below top = 9800 x 2.00 x 11.60 / 2.00 = 113680 N
\ area of ring, Ash = 113680 / 115 = 989 mm2
Let us provide rings atboth faseHence of area of ring in each face= 495 mm2
3.14xdia 2
3.14 x 12 x 12
using ### mm bars A = = = 113 mm2
4 x100 4 x 100
Spacing of hoop Bars = 1000 x 113 / 495 = 228 say = 220 mm
Hence Provided ### mm F bar, @ 220 mm c/c upto height of 2.00 m from base
0.3
At the top, minimum Ash = x 1000 x 170 = 510 / 2 = 255 mm2
100
Spacing of hoop Bars = 1000 x 113 / 255 = 443 say = 440 mm c/c
12 mm f Bars
240 mm c/c 75%
12 mm f Ring 1.00 m
220 mm c/c
50% 4000
12 mm f Ring
200 mm c/c 0.60 m
12 mm f Bars
120 mm c/c 8 mm f Ring
200 mm c/c
12 mm f Ring 1.40 m 8 mm f Ring
170 mm c/c 200 mm c/c
150
75
pk_nandwana@yahoo.co.in
VALUES OF DESIGN CONSTANTS
Grade of concrete M-15 M-20 M-25 M-30 M-35 M-40 Grade of concrete
Modular Ratio 18.67 13.33 10.98 9.33 8.11 7.18 tbd (N / mm2
scbc N/mm2 5 7 8.5 10 11.5 13
m scbc 93.33 93.33 93.33 93.33 93.33 93.33
kc 0.4 0.4 0.4 0.4 0.4 0.4
(a) sst =
140 jc 0.867 0.867 0.867 0.867 0.867 0.867
N/mm2 Rc 0.867 1.214 1.474 1.734 1.994 2.254 Grade of
(Fe 250) concrete
Pc (%) 0.714 1 1.214 1.429 1.643 1.857
kc 0.329 0.329 0.329 0.329 0.329 0.329 M 15
(b) sst = jc 0.89 0.89 0.89 0.89 0.89 0.89 M 20
190
N/mm2 Rc 0.732 1.025 1.244 1.464 1.684 1.903 M 25
Pc (%) 0.433 0.606 0.736 0.866 0.997 1.127 M 30
kc 0.289 0.289 0.289 0.289 0.289 0.289 M 35
(c ) sst =
230 jc 0.904 0.904 0.904 0.904 0.904 0.904 M 40
N/mm2 Rc 0.653 0.914 1.11 1.306 1.502 1.698 M 45
(Fe 415)
Pc (%) 0.314 0.44 0.534 0.628 0.722 0.816 M 50
kc 0.253 0.253 0.253 0.253 0.253 0.253
(d) sst =
275 jc 0.916 0.916 0.916 0.914 0.916 0.916
N/mm2 Rc 0.579 0.811 0.985 1.159 1.332 1.506
(Fe 500)
Pc (%) 0.23 0.322 0.391 0.46 0.53 0.599
Modification factore
1.2
0.8
0.4
Permissible stress in concrete (IS : 456-2000)
Permission stress in compression (N/mm2) Permissible stress in bond (Average) for
Bending acbc Direct (acc) plain bars in tention (N/mm2) 0.0
(N/mm2) Kg/m 2 (N/mm2) Kg/m
2 (N/mm2) in kg/m2