Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – СРПСКИ ЈЕЗИК

Наставна тема: Књижевност Датум:


Наставна јединица: Доживљаји мачка Облици рада: фронтални, индивидуални
Тоше, Бранко Ћопић
Редни број часа: 105. Методе рада: дијалошка, писана
Тип часа: утврђивање Наставна средства: Читанка, лектира

Дигитално издање уџбеника на Мозаик


платформи
Циљ часа: oспособљавање ученика да Кључни појмови: роман, тема, садржај и
доживe, разумеjу и тумаче књижевно дело. ликови, препричавање
Општи исход Операционализовани Међупредметна повезаност:
Ученик ће да: исходи Физичко и здравствено
Ученик ће да: васпитање (вежбе
обликовања).
– чита са разумевањем – уочава особине Литература Литература
различите текстове; романа; за за ученика:
– опише свој доживљај – тумачи појединачне наставника:
прочитаних књижевних целине у тексту; Милија Иван Јовић,
дела; – на основу Николић, Моња Јовић,
– изнесе своје мишљење о појединости из текста Методика Читанка за
тексту; истиче поруке наставе трећи разред
– разликује књижевне врсте: романа; српског језика основне
лирску и епску песму, причу, – повезује садржаје из и школе, Едука,
басну, бајку, роман и природе и друштва са књижевности, 2020.
драмски текст; садржајима ЗУНС, 1988.
– одреди тему, редослед књижевног текста;
догађаја, време и место – образлаже значај
дешавања у прочитаном поштовања
тексту; различитих
– разуме идеје књижевног гледишта.
дела;
– чита текст поштујући
интонацију реченице/стиха;
– изражајно рецитује песму и
чита прозни текст.

Уводни део часа


Активности наставника Активности ученика
– започиње игру Погоди о којем лику је реч: – активно учествују у игри.
– описује један лик из романа, ученици треба
да погоде о којем лику је реч. Ученик који
први погоди, треба да настави игру тако
што ће описати неки други лик из романа,
остали ученици погађају...
– ако ученик да погрешан одговор, не може
поново да погађа до краја описа тог лика;

Главни део часа


Активности наставника Активности ученика
– објашњава шта подразумева добро – читају своје домаће задатке, тј.
препричавање: препричавање одломка по сопственом
Како препричавамо? избору из романа.
Причу коју је неко написао ти
препричаваш, причаш је на свој начин и
својим речима. Да би правилно
препричавао поштуј следећа правила:
– препричавај занимљиво, једноставно и
јасно;
– не пропуштај ништа важно;
– води рачуна да нижеш догађаје оним
редом којим су дати у причи;
– не понављај исте речи без одређеног
значења, као што су: и онда је, затим је,
када је итд.;

– коментарише са ученицима оно што они


причају, уочавају шта је добро, како
исправити грешке.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
– иницира игру у којој један ученик каже – учествују у игри, броје чучњеве.
неку реч, задатак следећег је да смисли реч
која почиње последњим слогом
претходног ученика. Ако не може одмах да
се сети речи, ради 5 чучњева умереном
брзином и покушава да остане у игри. Ако
не успе да се сети, испада из игре.

Провера остварености исхода Писмено препричавање одломка.

Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле

Домаћа лектира: Доживљаји мачка Тоше


Бранко Ћопић

ДОБРО ПРЕПРИЧАВА ОНАЈ КО:


– препричава занимљиво, једноставно и јасно;
– не пропушта ништа важно;
– води рачуна да ниже догађаје оним редом којим су дати у причи;
– не понавља исте речи без одређеног значења, као што су: и онда је, затим је, када
је итд.

You might also like