Professional Documents
Culture Documents
Full download Understanding Business Statistics 1st Edition Freed Solutions Manual all chapter 2024 pdf
Full download Understanding Business Statistics 1st Edition Freed Solutions Manual all chapter 2024 pdf
https://testbankfan.com/product/understanding-business-
statistics-1st-edition-freed-test-bank/
https://testbankfan.com/product/business-statistics-1st-edition-
donnelly-solutions-manual/
https://testbankfan.com/product/understanding-basic-
statistics-8th-edition-brase-solutions-manual/
https://testbankfan.com/product/understanding-basic-
statistics-7th-edition-brase-solutions-manual/
Context of Business Understanding the Canadian Business
Environment Canadian 1st Edition Karakowsky Solutions
Manual
https://testbankfan.com/product/context-of-business-
understanding-the-canadian-business-environment-canadian-1st-
edition-karakowsky-solutions-manual/
https://testbankfan.com/product/business-statistics-
stat150-a-custom-1st-edition-sharpe-solutions-manual/
https://testbankfan.com/product/business-statistics-
communicating-with-numbers-1st-edition-jaggia-solutions-manual/
https://testbankfan.com/product/understanding-basic-statistics-
enhanced-7th-edition-brase-solutions-manual/
https://testbankfan.com/product/understanding-business-10th-
edition-nickels-solutions-manual/
CHAPTER 7
Statistical Inference:
Estimating a Population Mean
ASSIGNMENT CLASSIFICATION TABLE
(BY LEARNING OBJECTIVE)
Level of Difficulty
(Moderate to Challenging)
1 2 3
Learning Objectives
1. Define statistical
inference and give the Throughout
main reasons for the exercises
sampling.
CHAPTER 7
1. a) AB AC AD BC BD CD
b) ABC ABD ACD BCD
3. a) DEFG DEFH DEFI DEGH DEGI DEHI DFGH DFGI DFHI DGHI
EFGH EFGI EFHI EGHI FGHI
b) DEFGH DEFGI DEFHI DEGHI DFGHI EFGHI
4. a) WX WY WZ XY XZ YZ
b) With a sample size of 2 and a population size of 4, we’ll divide 4 by 2 to determine the
sampling interval. In this case 4/2 = 2 tells us to select one of the first 2 names on the list and
then every 2nd name after that. The possible samples are thus WY and XZ.
5. a) ABC ABD ABE ACD ACE ADE BCD BCE BDE CDE
b) Select two growth stocks: possible sample are AC AE CE.
Select one value stock: possible samples B D.
so the combined sample possibilities are: ACB ACD AEB AED CEB CED
6. a) ABC ABD ABE ABO ACD ACE ACO ADE ADO AEO
BCD BCE BCO BDE BDO BEO CDE CDO CEO DEO
b) With a sample size of 3 and a population size of 6, divide 6 by 3 to determine the sampling
interval. In this case 6/3 = 2 tells us to select one of the first 2 countries on the list and then every
2nd country after that. The possible samples are thus ACE and BDO.
Sample x Sample x
JK 50 KL 75
JL 75 KM 75
JM 75 LM 100
x P( x )
50 1/6 = .167
75 4/6 = .667
100 1/6= .167
Total = 1.00
The bar chart is
P( x )
.667
.167
50 75 100 x
Sample Average Odometer Reading
Sample x Sample x
VWX 106.67 VYZ 110
VWY 106.67 WXY 110
VWZ 110 WXZ 113.33
VXY 106.67 WYZ 113.33
VXZ 110 XYZ 113.33
x P( x )
106.67 3/10 = .30
110 4/10 = .40
113.33 3/10 = .30
Total = 1.00
7-4 Chapter 7
P( x )
.40
.30
d) From part c), P( x = 110) = .40 , P( x > 110) = P(x̄ = 110) + P(x̄ = 113.3)
Sample x Sample x
AB 2 BD 6
AC 4 BE 6
AD 6 CD 8
AE 6 CE 8
BC 4 DE 10
x P( x )
2 1/10 = .10
4 2/10 = .20
6 4/10 = .40
8 2/10 = .20
10 1/10 = .10
Total = 1.00
7-5 Chapter 7
P( x )
.40
.20
2 4 6 8 10 x
Sample Average Yrs Experience
10. a) and b) The 6 samples, together with the sample means, are:
Sample x
ABCDE 11
ABCDF 12
ABCEF 13
ABDEF 12
ACDEF 13
BCDEF 14
x P( x )
11 1/6 = .167
12 2/6 = .333
13 2/6 = .333
14 1/6 = .167
Total = 1.00
7-6 Chapter 7
P( x )
.333
.167
11 12 13 14 x
Sample Average Number of Employees
d) From part c), P( x = 11) = .167, P( x < 13) = .333 + .333 + .167 = .833
11. a) and b) The sampling distribution will be approximately normal, with a mean (center
point) of 2500.
=2500 x
32
c) The standard deviation is x = = = 4.0.
n 64
d) Part a) the distribution is still normal, but narrower; Part b) no change, center is still 2500;
32
Part c) x = = 2, a value half the size of the original because the sample size has increased
256
considerably.
12. a) The sampling distribution will be approximately normal, with a mean (center point) equal
to the population mean, 800.
=800 x
x 120
The standard deviation of the distribution would be x = = = 20.
n 36
7-7 Chapter 7
b) P(800 < x < 820) = .3413. Here 800 to 820 is an interval extending from the mean to 1 std
deviation to the right of the mean in the normal distribution. From the normal table, with z = 1,
the area is .8413. Since the area below the mean is .5000, P(800 < x < 820) = .8413 - .5000 =
.3413. Visually,
.8413 .3413
.5000
=800 820 x
0 +1 z
820 − 800
z= = 1.0. Using the normal table with a z = 1.0 gives .8413.
20
800 − 800
z= = 0. Using the normal table with a z = 0 gives .5000.
20
****************************************
P( x > 840) =.0228, as shown below:
.0228
.9772
=800 840
0 +2 z
840 − 800
z= = 2.0. Using the normal table with a z = 2.0 gives .9772. Therefore
20
P( x > 840)= 1.0 - .9722 = .0228.
13. a) The sampling distribution will be approximately normal, with a mean (center point) equal
to the population mean, 38.
=38 x
x
7-8 Chapter 7
12
The standard deviation of the distribution is x = = = 1.2 years.
n 100
.7967
.2033
=38 39
-.83 0 +.83 z
39 − 38
z= = .83. Using the normal table with a z =.83 gives an area of .7967.
1. 2
37 − 38
z= = -.83. Using the normal table with a z = -.83 gives an area of .2033.
1. 2
c) 36.46 and 39.54. We need to put 40% of the area to the left of the mean and 40% to the right
of the mean. To get the z score for the left side 40%, look up a left tail area of .50 - .40 = .10,
which gives a z of approximately -1.28, the lower boundary z score. Using the symmetry of the
distribution, the upper boundary z score is +1.28. So it is 80% likely that the sample mean will
be between − and + .
n n
That is, it’s 80% likely that the sample mean will be between 38 − (1.2) and + (1.2),
or between 38 – 1.54 and 38 + 1.54.
So it’s 80% likely the sample mean will be between 36.46 and 39.54.
.40 .40
.10
.10
=38 ?
-1.28 0 1.28 z
d) .9500 or 95%, since 95% of the values in any normal distribution will be within + 1.96 std dev
of the mean. Confirming Method: Look up a z score of +1.96 to get an area of .9750. Look up a z
score of -1.96 to get an area of .0250. Subtract .9750 - .0250 = .9500.
7-9 Chapter 7
14. a) The sampling distribution will be approximately normal, with = 126 followers and
30
x= = = 2.0 followers
n 225
.0013
=126
-3.0 0 z
120 − 126
z= = -3.0. Using the normal table with a z = -3.0 gives an area of .0013.
2.0
b) 128. Approximately 68.3% of the values in any normal distribution are within 1 standard
deviation of the mean. Therefore, it is approximately 68.3% likely that the sample mean will be
between − and + . This means it is approximately 68.3% likely that the
n n
sample mean will be between 126 − (2.0) and + (2.0), or between 124 and 128.
Confirming method: Half of the .683 area will be to the left of the mean and half to the right.
Take half of .683 to get .3415, then look up a left tail area of .5 - .3415 = .1585 in the normal
table. The corresponding z score is -1.0 (approx.), making this the lower bound z score for the
interval. Given the symmetry of the distribution, +1.0 is the upper bound z score; so the interval
is 126 +1.0(2.0) = 126 + 2 or 124 to 128.
Note: As an alternative for finding z, take (1 – .683)/2 = .1585. Check the normal table for a tail
area of .1585 to get a z of approximately 1.0.
c) Approximately .99 or 99%. We know that approximately 99% of the values in any normal
distribution will be within + 2.58 std dev of the mean (or center). Confirming method: Look up a
z score of 2.58 to get an area of .9951. Look up a z score of -2.58 to get an area of .0049.
Subtract .9951 - .0049 = .9902, rounded to .99.
15. a) The sampling distribution will be approximately normal, with = $5500 and
750
x= = = $30
n 625
7-10 Chapter 7
.9525
.0475
-1.67 0 1.67 z
5450 − 5500
z= = -1.67. Using the normal table with a z = -1.67 gives an area of .0475.
30
5550 − 5500
z= = 1.67. Using the normal table with a z = 1.67 gives an area of .9525.
30
P(5450 < x < 5550) = .9525 - .0475 = .9050
b) It is approximately 68.3% likely that the sample mean will be within + 1 std dev of the
sampling distribution mean, (which is also the population mean). Confirming method:
for z = -1, area = .1587. For z = +1, area = .8413. Take .8413 - .1587 = .6826 or approx.
68.3%
It is approximately 95.5% likely that the sample mean will be within + 2 std devs of the
sampling distribution mean, (which is also the population mean). Confirming method:
for z = -2, area = .0228. For z = +2, area = .9772. Take .9772 - .0228 = .9544 or approx.
95.5%
c) $58.80. Approximately 95% of the values in any normal distribution will be within + 1.96 std
devs of the mean (or center). With x = $30, 1.96($30) gives $58.80. Confirming method: Half
of the .9500 area will be to the left of the mean and half to the right. Take half of .9500 to get
.4750, then look up a left tail area of .5 - .4750 = .0250 in the normal table. The corresponding z
score is -1.96, making this the lower bound for the interval. Given the symmetry of the
distribution, +1.96 is the upper bound; so +1.96(30) = +$58.80.
Note: As an alternative for finding z, take (1 – .95)/2 = .025. Check the normal table for a tail
area of .0250 to get a z of 1.96.
16. a) The sampling distribution will be approximately normal, with = 3340 texts and
660
x= = = 22 texts
n 900
7-11 Chapter 7
.9624
.9968
.0344
-1.82 0 2.73 z
3300 − 3340
z= = -1.82. Using the normal table with a z = -1.82 gives an area of .0344.
22
3400 − 3340
z= = 2.73. Using the normal table with a z = 1.67 gives an area of .9968.
22
b) It is approximately 95.5% likely that the sample mean will be within + 2 std dev of the
sampling distribution mean, (which is also the population mean). Confirming method: From
the normal table, for z = -2, area = .0228. For z = +2, area = .9772. Take .9772 - .0228 = .9544 or
approx. 95.5%
.9624
.9772
.0228
=3340 x
-2.0 0 +2.0
c) 36.3. Approximately 90% of the values in any normal distribution will be within + 1.65 std
devs of the distribution mean—45% to the left of the mean and 45% to the right. With x = 22
texts, 1.65(22) gives 36.3 texts. Confirming method: Take half of .9000, then look up a left tail
area of .5 - .4500 = .05 in the normal table. The corresponding z score is approximately -1.65,
making this the lower bound z score for the interval. Given the symmetry of the distribution, the
upper bound z score is +1.65; so +1.65(22) = +36.3.
Note: As an alternative for finding z, take (1 – .90)/2 = .05. Check the normal table for a tail area
of .0500 to get a z of approximately 1.65.
17.
a) and b) The population mean is (50 + 50 + 100 + 100)/4 = 75
The mean of the sampling distribution, E( x ), as shown below, is also 75.
75 4/6 = .667 50 0
100 1/6 =.167 16.67 104.375 x P( x ) x P(
x) (x - E( x ))2 P( x )
E( x ) = ∑ x P( x ) = 75 x 2 = 208.75
x = 208 .332 = 14.45
c) The population standard deviation is
The standard deviation of the sampling distribution, as shown in the table above, is
x = 14.45.
4−2 25
The fpc here is = .816, so we can show x = fpc = (.816) = 14.47
4 −1 n 2
18.
a) and b) The population mean is (100 + 110 + 110 + 110 + 120)/5 = 110
The mean of the sampling distribution, E( x ), as shown below, is also 110.
x P( x ) x P( x ) ( x - E( x ))2 P( x )
106.67 .30 32 3.33
110 .40 44 0
113.33 .30 34 3.33
E( x ) = 110 x 2 = 6.66
x = 6.66 = 2.58
c) The population standard deviation is
(100 - 110) 2 + (110 - 110) 2 + (110 - 110) 2 + (110 - 110) 2 (120 − 110) 2
= = 40 = 6.32
5
The standard deviation of the sampling distribution, as shown in the table above, is
x = 2.58.
5−3 6.32
The fpc here is = .707, so we can show x = fpc = (.707) = 2.58
5 −1 n 3
7-13 Chapter 7
Note: To find z, take (1 – .95)/2 = .025. Check the normal table for a tail area of .0250 to get a
z of 1.96.
b) We can be 95% confident that the interval 814 ± 9.8 or 804.2 lbs. to 823.8 lbs contains the
average breaking strength for the shipment. Our level of confidence is based on the fact that if
we were to repeat this procedure a large number of times, approximately 95% of the intervals we
construct would contain the shipment average breaking strength, µ. That is, in 95% of the cases,
the population mean would be within 9.8 lbs. of the sample mean.
20. Population: All young people in the US between the ages of 12 and 17.
Characteristic of Interest: , the average time spent online per week by this population.
2.6
a) 8.2 ± 1.96( ) which gives 8.2 ± .19 or 8.01 hours to 8.39 hours
754
Note: To find z, take (1 – .95)/2 = .025. Check the normal table for a tail area of .0250 to get a z
of 1.96.
b) We can be 95% confident that the interval 8.01 hours to 8.39 hours contains the average
time spent online for the population of American teenagers between the ages of 12 and 17. Our
level of confidence is based on the fact that if we were to repeat this procedure a large number of
times, approximately 95% of the intervals we construct would contain the population of
American teenagers between the ages of 12 and 17 average time spent on line, µ. That is, in
95% of the cases, the population mean would be within .19 hours of the sample mean.
n = 40 x =1.38 = .22.
7-14 Chapter 7
.22
a) $1.38 ± 2.58( ) which gives $1.38 ± $.09 or $1.29 to $1.47
40
Note: To find z, take (1 – .99)/2 = .005. Check the normal table for a tail area of .0050 to get a
z of approximately 2.58.
b) We can be 99%confident that the interval of $1.29 to $1.47 contains the average cost of a hot
dog at minor league parks throughout the country. Our level of confidence is based on the fact
that if we were to repeat this procedure a large number of times, approximately 99% of the
intervals we construct would contain the population of minor league parks average hot dog price,
µ. That is, in 99% of the cases, the population mean would be within $0.09 of the sample mean.
6800
a) 60,583 ± 1.96( ), which gives 60,583 ± 942 or $59,641 to $61,525.
200
Note: To find z, take (1 – .95)/2 = .025. Check the normal table for a tail area of .0250 to get a z
of 1.96.
6800
b) 60,583 ± 2.58( ), which gives 60,583 ± 1240 or $59,343 to $61,823
200
Note: To find z, take (1 – .99)/2 = .005. Check the normal table for a tail area of .0050 to get a z
of 2.58.
n = 1000 x = 39 = 9.5
9.5
a) 39 ± 1.65( ), which gives 39 ± .50 or 38.5 to 39.5.
1000
Note: To find z, take (1 – .90)/2 = .05. Check the normal table for a tail area of .0500 to get a z of
approximately 1.65.
7-15 Chapter 7
9.5
b) 39 ± 1.28 ( ), which gives 39 ± .38 or 38.62 to 39.38.
1000
Note: To find z, take (1 – .80)/2 = .10. Check the normal table for a tail area of .1000 to get a z of
1.28.
9.5
c) 39 ± 1.65 ( ), which gives 39 ± .35 or 38.65 to 39.35
2000
9.5
39 ± 1.28 ( ), which gives 39 ± .27 or 38.73 to 39.27
2000
n = 40 x = 7.1 = 2.2
2.2
a) 7.1 ± 1.96( ), which gives 7.1 ± .68 or 6.42 to 7.78.
40
2.2
b) 7.1 ± 1.96 ( ), which gives 7.1 ± .43 or 6.67 to 7.53.
100
2.2
c) here the margin of error is +.1. This means z( ) = .1 or 1.96( ) = .1. Solving for n,
n n
2
1.96(2.2)
n= = 1860
.1
25
25. a) standard error = = ( ) = 2.5
n 100
25
b) margin of error = z( ) = 1.65( ) = 4.125
n 100
35
26. a) standard error = = =5
n 49
35
b) margin of error = z( ) = 1.96( ) = 9.8
n 49
7-16 Chapter 7
1230
a) standard error = = = 50.2
n 600
1230
b) margin of error = z( ) = 1.65( ) = 82.8
n 600
1230
c) standard error = = = 35.5
n 1200
1230
margin of error = z( ) = 1.65( ) = 58.6
n 1200
b) from a), (1.96)x (standard error) = 1.2. This means standard error = 1.2/1.96 = .61
Therefore, for a 90% interval, the margin of error must 1.65(.61) = 1.007 percentage
points.
b) from a), (1.96)x (standard error) = 1.0. This means standard error = 1.0/1.96 = .51
Therefore, for a 90% interval, the margin of error must 1.65(.51) = .84
10
130 + 4.303 or 130 + 24.8 or 105.2 to 154.8
3
35. Population: All customers who purchase products through your company’s catalog sales
department.
Characteristic of Interest: , the average age of this customer population.
26 + 21 + 19 + 18 + 26
a) x = = 22
5
(26 − 22) 2 + (21 − 22) 2 + (19 − 22) 2 + (18 − 22) 2 + (26 − 22) 2
s= = 3.8
5 −1
b) use the t table with df = 4 and a right tail area of .05, giving a t of 2.132. The interval is
3.8
22 + 2.132 or 22 + 3.62 or 18.38 to 25.62
5
.16
a) 3.506 + 2.093 or 3.506 + .075 or $3.431 to $3.581
20
.16
b) 3.506 + 2.262 or 3.506 + .114 or $2.392 to $3.620
10
37. Population: All patients who take the experimental anti-anxiety drug Ferin.
Characteristic of Interest: , the average weight gain for the population of all patients who
take the drug.
5.1
a) 21.4 + 2.797 or 21.4 + 2.85 or 18.55 to 24.25
25
5.1
b) 21.4 + 3.106 or 21.4 + 4.58 or 16.83 to 25.98
12
7-18 Chapter 7
38. a) For a .10 right tail and df = 40, the t value is 1.303; z = 1.28
b) For a .005 right tail and df = 9, the t value is 3.250; z = 2.58 (rounded)
39. a) For a .01 right tail and df = 120, the t value is 2.358; z = 2.33
b) For a .05 right tail and df = 2, the t value is 2.920; z = 1.65 (rounded)
40. a) For a .025 right tail and df = ∞, the t value is 1.960; z = 1.96
b) For a .005 right tail and df = ∞, the t value is 2.576; z = 2.58 (rounded)
12.3
45.8 + 1.96 or 45.8 + 1.52 or 44.28 to 47.32
250
3.6
a) 8.2 + 2.145 or 8.2 + 1.99 or 6.21 to 10.19
15
3.6
b) 8.2 + 2.064 or 8.2 + 1.49 or 6.71 to 9.69
25
3.6
c) 8.2 + 1.96 or 8.2 + .58 or 7.62 to 8.78
150
43. Population: All people in the sate of Washington who received unemployment benefits
during the year.
Characteristic of Interest: , the average household expenditure for the population during the
month of June.
243
2754 + 2.58 or 2754 + 19.36 or $2734.64 to $2773.36
1049
260
a) 1940 + 1.729 or 1940 + 100.5 or 1839.5 to 2040.5
20
260
b) 1940 + 1.684 or 1940 + 68.4 or 1871.6 to 2008.4
41
Note: Using a z of 1.65 instead of the t value of 1.684 would change things very little here
and would be an acceptable switch since sample size is more than 30.
260
c) 1940 + 1.658 or 1940 + 39.2 or 1900.8 to 1979.2
121
Note: Using a z of 1.65 instead of the t value of 1.658 would change things very little here
and would be an acceptable switch since sample size is more than 30.
1.96(200) 2
45. n = = 1537
10
1.65(54) 2
46. n = = 221
6
b) reducing the margin of error by 20% would mean the target margin of error would be
.80(10.64) = 8.51. Thus,
1.96(180) 2
n= = 1718
8.51
1.96(220) 2
48. n = = 298
25
2
1.96(100)
49. a) Step 1: n= = 1537
5
1537
Step 2: n = = 377
1537
1+
500
2
1.96(100)
b) Step 1: n= = 2401
4
7-20 Chapter 7
2401
Step 2: n = = 414
2401
1+
500
50. a)
$446 1320 − 68
$894 1.96 = $894 ± 103.28 or $790.72 to $997.28
68 1320 − 1
1.96(446) 2
b) Step 1: n = = 1911
20
1911
Step 2: n’ = = 781
1911
1+
1320
1.96(446) 2
c) Step 1: n = = 1911 (same as above)
20
1911
Step 2: n’ = = 1416
1911
1+
5463
52. a) AB AC AD AE
BC BD BE CD
CE DE
Language: English
By
RAY C. BEERY
A. B. (Columbia), M. A. (Harvard)
President of
International Academy of Discipline
PLEASANT HILL, OHIO, U. S. A.
Copyrighted, 1917, by
RAY C. BEERY
DIVISION V
PAGE
Cases Arising Out Of The Adaptive Instincts 361
DIVISION VI
Cases Arising Out Of The Expressive Instincts 577
DIVISION VII
Cases Arising Out Of The Social Instincts 671
DIVISION VIII
Cases Arising Out Of The Regulative Instincts 745
DIVISION IX
Cases Arising Out Of The Sex Instincts 829
DIVISION X
An Illustrative Contrast Between Failure and Success 859
DIVISION V
Adaptation may serve either of two ends. It may fix the child in a life of
indifference, of inefficiency, of crime, or it may fit him into a world of noble acts
and lofty endeavor.
CASES ARISING OUT OF THE ADAPTIVE
INSTINCTS
—Thorndike.
CONSTRUCTIVE TREATMENT
CONSTRUCTIVE TREATMENT
Miss Giles would do well to join in the laugh at her own expense.
She should supervise every moment of the children’s play period.
George will not then have an opportunity to use his imitative powers.
He will be swept into active games and be only one of a crowd.
An apology should not be demanded of a pupil for any mark of
disrespect toward the teacher. Respect can not be developed by force.
If, in spite of these precautions, you sometimes find yourself the
butt of the children’s sport, quietly drop into the play school, take a
seat as one of the play pupils and carry off your part as a naughty
child. “Take off” the troublesome child so well—(not any particular
one, however)—that the children will laugh with you and the whole
thing will pass off as play, nothing more.
COMMENTS