Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 2

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – СРПСКИ ЈЕЗИК

Наставна тема: Књижевност Датум:


Наставна јединица: Луцкаста песма, Ф. Г. Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у
Лорка пару
Редни број часа: 108. Методе рада: дијалошка, писани радови
ученика, рад на тексту, ликовни рад
Тип часа: обрада Наставна средства: Читанка
Дигитално издање Читанке за трећи
разред основне школе на Мозаик платформи
Циљ часа: оспособљвање ученика да доживe, Кључни појмови: песма, љубав мајке и детета
разумеjу и тумаче књижевно дело Луцкаста
песма.
Општи исход Операционализовани Међупредметна повезаност:
Ученик ће да: исходи Природа и друштво (облици
Ученик ће да: рељефа, површинске воде,
животне заједнице);
Ликовна култура (оптичка
илузија, илустрација).
– чита са разумевањем различите – уочава особине Литература Литература
текстове; лирске песме; за за ученика:
– опише свој доживљај – тумачи појединачне наставника:
прочитаних књижевних дела; песничке слике; Милија Иван Јовић,
– изнесе своје мишљење о – на основу Николић, Моња Јовић,
тексту; појединости из текста Методика Читанка за
– разликује књижевне врсте: истиче поруке песме; наставе трећи разред
лирску и епску песму, причу, – образлаже значај српског језика основне
басну, бајку, роман и драмски поштовања и школе, Едука,
текст; различитих гледишта. књижевности, 2020.
– одреди тему, редослед догађаја, ЗУНС, 1988.
време и место дешавања у
прочитаном тексту;
– уочи основне одлике лирске
песме (стих, строфа и рима);
– разуме идеје књижевног дела;
– чита текст поштујући
интонацију реченице/стиха;
– изражајно рецитује песму и
чита прозни текст;
– учествује у разговору
поштујући уобичајена правила
комуникације и пажљиво
слуша саговорника.
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
– води мотивациони разговор: – учествују у разговору и износе своје
Која је разлика између речи луд и луцкаст? ставове.
Када кажемо да је нешто луцкасто?
Нешто о песнику.
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

– изражајно чита песму правећи емоционалну – пажљиво слушају наставниково читање;


паузу након читања или: – песму још једном самостално читају у
себи;

– пушта звучни запис песме из дигиталне – слушају звучни запис из дигиталне


читанке; читанке;

– са ученицима започиње разговор усмерен на – образлажу своје ставове;


разумевање прочитаног и тумачење дубљих – износе лична искуства;
слојева дела. Ученицима скреће пажњу на – закључују како треба да се односимо
питања у Читанци; према различитим гледиштима;

– указује на творбу речи: – изражајно читају песму у пару (по


Од речи злато саставите нове речи улогама);
(именице, глаголе, властита имена, придеве). – састављају нове речи од речи злато.

Завршни део часа


Активности наставника Активности ученика

– обилази ученике док преписују и илуструју – преписују и илуструју једну строфу


једну строфу песме; песме.

– задаје домаћи задатак:


Моја луцкаста песма – на основу својих
жеља, ученици састављају песму.

Провера остварености исхода Правилно одговарање на усмено постављена


питања, исправно решени задаци из
штампаног или дигиталног уџбеника.
Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Луцкаста песма, Ф. Г. Лорка
Књижевна врста: лирска песма – песма у којој преовлађују расположења и осећања
Основни мотив: љубав између мајке и сина

You might also like