Professional Documents
Culture Documents
Exam prep 2023 notes 8_230709_115526 NUST
Exam prep 2023 notes 8_230709_115526 NUST
SOLUTIONS
1.1Construct a frequency distribution table for the data. [6 Marks]
DATA FREQUENCY RELATIVE FREQUENCY %RELATIVE FREQUENCY
RED 10 0.5 50
GREEN 4 0.2 20
BLUE 6 0.3 30
Total 20 1 100
1.2 What percentage of grades liked colour red or blue? [2 Marks]
50 + 30 = 80%
SOLUTIONS
Rearranging
3 8 12 12 14 17 18 18 18 19 21 21 21 22 26 26 27
27 28 29 29 30 31 31 32 32 32 33 33 35 35 36 38 38 41
42 43 45 47 51
3.1 Construct an ordered stem and leaf display of the data. [5 Marks]
Stem Leaf
0 3 8
1 2 2 4 7 8 8 8 9
2 1 1 1 2 6 6 7 7 8 9 9
3 0 1 1 2 2 2 3 3 5 5 6 8 8
4 1 2 3 5 7
5 1
Keys: 4|1 = 41
3.2 What shape of the distribution do you observes from the stem and leaf display? [2 Marks]
This is Symmetric skewed
Page 2 of 30
3.3 Using classes 0 to less than 10, 10 to less than 20, 20 to less than 30 etc..., Construct a
frequency distribution table for the data. [6 Marks]
3.4 What percentage of passengers recorded the weight of more than 35 Kilograms? [2 Marks]
9
𝑃𝑒𝑟𝑐𝑒𝑛𝑡𝑎𝑔𝑒 𝑜𝑓 𝑤𝑒𝑖𝑔ℎ𝑡 𝑜𝑓 𝑚𝑜𝑟𝑒 𝑡ℎ𝑎𝑛 35 𝐾𝑖𝑙𝑜𝑔𝑟𝑎𝑚𝑠 = × 100 = 22.5%
40
Page 3 of 30
FORMULAS (Ungrouped Data)
1. Mean
∑𝑥
𝑥̅ =
𝑛
2. Median: Is the number at the middle after arranging the number in ascending order.
3. Mode: The number which is appearing the most.
4. Variance:
∑ 𝑥 2 − 𝑛𝑥̅ 2
S2 =
𝑛−1
5. Standard deviation
𝑆 = √𝑆 2
6. Coefficient of variation
𝑆
𝐶𝑉 = × 100
𝑥̅
QUESTION 4
4.1 The data below shows the test scores for a sample of 9 BBSS111S students.
68 56 78 80 65 45 65 64 66
Find the following:
4.1.1 Mean [3 Marks]
4.1.2 Median [3 Marks]
4.1.3 Mode [2 Marks]
4.1.4 Variance [5 Marks]
4.1.5 Standard deviation [2 Marks]
4.1.6 Coefficient of variation [3 Marks]
SOLUTIONS
4.1.1 Mean [3 Marks]
∑ 𝑥 587
𝑥̅ = = = 65.22
𝑛 9
4.1.2 Median [3 Marks]
45 56 64 65 65 66 68 78 80
Median position = 0.5(n+1) = 0.5(9+1) = 0.5(10) = 5
Median = 65
Page 4 of 30
4.1.3 Mode [2 Marks]
Mode = 65
𝑆 = √𝑆 2 = √111.02 = 10.54
4.1.6 Coefficient of variation [3 Marks]
𝑆 10.54
𝐶𝑉 = × 100 = × 100 = 16.16
𝑥̅ 65.22
4.2. The following data set lists the midterm scores received by 20 students in a Statistics
class:
45 85 92 99 37 97 100 82 49 54
31 77 81 83 98 99 85 85 64 92
4.2.1 Calculate the mean score [3 Marks]
4.2.2 Find the median score [2 Marks]
4.2.3. Find the modal score [2 Marks]
4.2.4 Variance [5 Marks]
4.2.5 Standard deviation [2 Marks]
4.2.6 Coefficient of variation [3 Marks]
SOLUTIONS
4.2.1 Mean [3 Marks]
∑ 𝑥 1535
𝑥̅ = = = 76.75
𝑛 20
4.2.2 Median [3 Marks]
31 37 45 49 54 64 77 81 82 83
85 85 85 92 92 97 98 99 99 100
Median position = 0.5(n+1) = 0.5(20+1) = 0.5(21) = 10.5
85 + 83 168
𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎𝑛 = = = 84
2 2
Page 5 of 30
4.1.3 Mode [2 Marks]
Mode = 85
4.1.4 Variance [5 Marks]
∑ 𝑥 2 − 𝑛𝑥̅ 2
S2 =
𝑛−1
127 089 − 20(76.75)2 127 089 − 117 811.25 9 277.75
S2 = = = = 488.30
20 − 1 19 19
4.1.5 Standard deviation [2 Marks]
𝑆 = √𝑆 2 = √488.30 = 22.10
4.1.6 Coefficient of variation [3 Marks]
𝑆 22.10
𝐶𝑉 = × 100 = × 100 = 28.79%
𝑥̅ 76.75
Page 6 of 30
FORMULAS (Grouped Data)
1. Mean
∑ 𝑓𝑥
𝑥̅ =
𝑛
2. Median:
Median Position = 0.5 (n)
𝑐(0.5𝑛 − 𝐹)
𝑀𝑒𝑑𝑖𝑎𝑛 = 𝐿𝑚𝑒𝑑 +
𝑓𝑚𝑒𝑑
3. Mode:
𝑐(𝑓𝑚 − 𝑓𝑚−1 )
𝑀𝑜𝑑𝑒 = 𝐿𝑚𝑜𝑑 +
2𝑓𝑚 − 𝑓𝑚−1 − 𝑓𝑚+1
4. Variance:
2
∑ 𝑓𝑥 2 − 𝑛𝑥̅ 2
S =
𝑛−1
5. Standard deviation
𝑆 = √𝑆 2
QUESTION 5
5. The table below reports the electricity expenses for a sample of 40 houses in Oshakati during
January of 2017. Electricity cost (in N$) and Number of houses.
Page 7 of 30
SOLUTION
Class limits f x (midpoint) f.x (for mean) f.x2 (for Variance) F(for median)
0 - < 10 8 5 40 200 8
10 - < 20 12 15 180 2 700 20
20 - < 30 5 25 125 3 125 25
30 -< 40 9 35 315 11 025 34
40- <50 6 45 270 12 150 40
Class limits f x (midpoint) f.x (for mean) f.x2 (for Variance) F(for median)
0 - < 10 8 5 40 200 8
10 - < 20 12 15 180 2 700 20
20 - < 30 5 25 125 3 125 25
30 -< 40 9 35 315 11 025 34
40- <50 6 45 270 12 150 40
Page 8 of 30
HOMEWORK
Page 9 of 30
Question 2.3 in July 2017)
SOLUTION
Class limit f x fx fx2 F
3-< 7 14 5 70 350 14
7 – < 11 22 9 198 1782 36
11 – < 15 11 13 143 1859 47
15 – < 19 6 17 102 1734 53
19 – < 23 3 21 63 1323 56
Page 10 of 30
PROBABILITY
Introduction to Probability
(Probability is the likelihood or chance of an event to it occur (Between 0 and 1)
1. EXPERIMENT
2. OUTCOME
3. SAMPLE SPACE
Types of probability
1. Objective probability
Joint probability (Addition rule, multiplication rule , Conditional probability,
independent and dependent events)
Law of total probability.
Page 11 of 30
(Question 3 in July 2017)
SOLUTIONS
3.1.1 Construct a probability tree diagram. [4 Marks]
3.1.2 What is the probability that the teacher picks a boy and a girl? [2 Marks]
12 9 108
𝑃(𝐵𝐺) = × = = 0.245
21 21 441
3.1.3 What is the probability that the teacher chooses two students of the same sex? [3 Marks]
12 12 9 9 16 9 25
𝑃(𝐵𝐵 𝑜𝑟 𝐺𝐺) = ( × )+( × )= + = = 0.51
21 21 21 21 49 49 49
Page 12 of 30
4. A coin is tossed twice, the probability of getting a head (H) after a toss is 0.45 and that of
getting a tail (T) is 0.55
4.1. Draw a tree diagram to represent the above probability experiment and list the possible
outcomes. (Hint: Use H to denote Head and T to denote Tail) [4 Marks]
4.2. Write down the sample space. [2 Marks]
4.3. What is the probability that the two tosses gives TWO heads? [3 Marks]
4.4. What is the probability that the two tosses result in HT or TH combination? [3 Marks]
SOLUTIONS
4.1. Draw a tree diagram to represent the above probability experiment and list the possible
outcomes. (Hint: Use H to denote Head and T to denote Tail) [4 Marks]
4.3. What is the probability that the two tosses gives TWO heads? [3 Marks]
𝑃(𝐻𝐻) = 𝑃(𝐻) × 𝑃(𝐻) = 0.45 × 0.45 = 0.2025
4.4. What is the probability that the two tosses result in HT or TH combination? [3 Marks]
𝑃(𝐻𝑇 𝑜𝑟 𝑇𝐻) = 𝑃(𝐻𝑇) + 𝑃(𝑇𝐻) = 0.45 × 0.55 + 0.55 × 0.45 = 0.2475 + 0.2475
= 0.495
Page 13 of 30
5. There are 6 boys and 4 girls in a class. The teacher chooses two students at random, the first
chosen student went back to his / her sit.
5.1 Construct a probability tree diagram, List down the possible outcome and sample space. [5
Marks]
5.2 What is the probability that the teacher picks a boy and a girl? [2 Marks]
5.3 What is the probability that the teacher chooses two students of the same sex? [3 Marks]
5.4 What is the probability that the teacher chooses two students of the different sex? [3 Marks
SOLUTIONS
5.1 Construct a probability tree diagram, List down the possible outcome and sample space. [5
Marks]
5.2 What is the probability that the teacher picks a boy and a girl? [2 Marks]
6 4 24
𝑃(𝐵𝐺) = × = = 0.24
10 10 100
5.3 What is the probability that the teacher chooses two students of the same sex? [3 Marks]
6 6 4 4 9 4 13
𝑃(𝐵𝐵 𝑜𝑟 𝐺𝐺) = ( × )+( × )= + = = 0.52
10 10 10 10 25 25 25
5.4 What is the probability that the teacher chooses two students of the different sex? [3 Marks]
6 4 4 6 24 24 48
𝑃(𝐵𝐺 𝑜𝑟 𝐺𝐵) = ( × )+( × )= + = = 0.48
10 10 10 10 100 100 100
Page 14 of 30
6. A sample of 500 respondents was selected in a large metropolitan area to determine
various information concerning consumer behaviour. The following contingency table was
obtained:
6.1 What is the probability that a respondent does not enjoy shopping for clothing? [3 Marks]
6.2 What is probability that the respondent chosen is a woman who enjoys shopping for
clothing? [3 Marks]
6.3 Given that the respondent chosen enjoys shopping for clothing. What, then, is the
probability that the individual is a male? [5 Marks]
6.4 What is the probability that a respondent is male or does not enjoy shopping [5 Marks]
SOLUTIONS
6.1 What is the probability that a respondent does not enjoy shopping for clothing? [3 Marks]
360
𝑃(𝑁𝑜) = = 0.72
500
6.2 What is probability that the respondent chosen is a woman who enjoys shopping for
clothing? [3 Marks]
36
𝑃(𝐹𝑒𝑚𝑎𝑙𝑒 ∩ 𝑌𝑒𝑠 ) = = 0.072
500
6.3 Given that the respondent chosen enjoys shopping for clothing. What, then, is the
probability that the individual is a male?
𝑃(𝑀𝑎𝑙𝑒 ∩ 𝑌𝐸𝑆) 104
𝑃(𝑀𝑎𝑙𝑒 / 𝑌𝑒𝑠) = = = 0.743
𝑃(𝑌𝐸𝑆) 140
6.4 What is the probability that a respondent is male or does not enjoys shopping
𝑃(𝑀𝑎𝑙𝑒 ∪ 𝑁𝑜) = 𝑃(𝑀𝑎𝑙𝑒) + 𝑃(𝑁𝑜) − 𝑃(𝑀𝑎𝑙𝑒 ∩ 𝑁𝑜)
Page 15 of 30
7. Five hundred employees were selected from a city’s large private companies, and they were
asked whether or not they have any retirement benefits provided by their companies. The
following table gives the responses
GENDER Have Benefits Have no Benefits
Men 225 75
Women 150 50
Page 16 of 30
(Question 3.4 in July 2017)
8. A company has 1 000 credit customers. They are classified according to the size of the
account balance and the timeliness of their payments. The following table shows some of the
numbers of customers being in various categories.
8.1 Copy the table and fill in all the missing values. [7 marks]
8.2 How many customers have a balance of less than NS100 or made their last payment late?
[3 marks]
SOLUTIONS
8.1 Copy the table and fill in all the missing values. [7 marks]
Last Payment Account Balance TOTAL
<N$ 100 N$ 100 to N$ 500 >N$ 500
Ontime 850 -720 = 130 450 300 – 30 = 270 850
Late 200 – 130 = 70 500 - 450 = 50 30 1 000 – 850 =150
TOTAL 200 500 1000 - 700 = 300 1 000
8.2 How many customers have a balance of less than NS100 or made their last payment late?
[3 marks]
𝑛(< N$ 100 ∪ 𝑙𝑎𝑡𝑒 ) = 200 + 150 − 70 = 280
9. A company has 1 000 credit customers. They are classified according to the size of the
account balance and the timeliness of their payments. The following table shows some of the
numbers of customers being in various categories.
Page 17 of 30
9.1 Copy the table and fill in all the missing values. [7 marks]
9.2 How many customers have a balance of less than NS100 or made their last payment late?
[3 marks]
SOLUTIONS
9.1 Copy the table and fill in all the missing values. [7 marks]
Last Payment Account Balance TOTAL
<N$ 100 N$ 100 to N$ 500 >N$ 500
Ontime 0.85 -0.72 = 0.13 0.45 0.3 – 0.03 = 0.27 0.85
Late 0.2 – 0.13 = 0.07 0.5- 0.45 = 0.05 0.03 1– 0.85 = 0.15
TOTAL 0.2 0.5 1- 0.7 = 0.3 1
9.2 How many customers have a balance of less than N$ 100 or made their last payment late?
[3 marks]
Page 18 of 30
DISCRETE PROBABILITY
QUESTION 1
A discrete random variable X has the following distribution:
X 1 2 3 4
P(X) 0.05 0.6 0.2 0.15
SOLUTIONS
𝑃(𝑋 = 2) = 0.6
Page 19 of 30
1.7 Find the expected value or average of X [4 Marks]
X 1 2 3 4 TOTAL
P(X) 0.05 0.6 0.2 0.15 1
X.P(X) 1x 0.05 = 0.05 2x0.6 = 1.2 0.6 0.6 2.45
= 6.65 − 2.452
= 6.65 − 6.0025
= 0.6475
Page 20 of 30
SOLUTIONS
1.1
∑ 𝑃(𝑥) = 1
𝑘 + 2𝑘 + 3𝑘 + 4𝑘 = 1
10𝑘 = 1
1
𝑘= = 0.1
10
1.2
x 1 2 3 4
P(X= x) 0.1 2(0.1) = 0.2 3(0.1) = 0.3 4(0.1)= 0.4
(a)
x 1 2 3 4 TOTAL
P(X= x) 0.1 0.2 0.3 0.4 1
X.P(X) 0.1 0.4 0.9 1.6 3
𝐸(𝑋) = ∑ 𝑥 𝑝(𝑥) = 3
Page 21 of 30
(b) E(X2)
x 1 2 3 4 TOTAL
P(X= x) 0.1 0.2 0.3 0.4 1
X2.P(X) 0.1 0.8 2.7 6.4 10
𝐸(𝑋 2 ) = ∑ 𝑥 2 𝑝(𝑥) = 10
= 10 − 32
= 10 − 9
=1
Page 22 of 30
SOLUTIONS
(a)
∑ 𝑃(𝑥) = 1
1 1 1
+𝑘+ +𝑘+ =1
5 10 5
0.2 + 𝑘 + 0.1 + 𝑘 + 0.2 = 1
𝑘 + 𝑘 + 0.2 + 0.1 + 0.2 = 1
2𝑘 + 0.5 = 1
2𝑘 = 1 − 0.5
2𝑘 = 0.5
0.5
𝑘= = 0.25
2
x -1 0 1 2 3 TOTAL
P(X= x) 1/5= 0.2 0.25 1/10 = 0.1 0.25 1/5= 0.2 1
X.P(X) -0.2 0 0.1 0.5 0.6 1
𝐸(𝑋) = ∑ 𝑥 𝑝(𝑥) = 1
(c) Variance
x -1 0 1 2 3 TOTAL
P(X= x) 0.2 0.25 0.1 0.25 0.2 1
X2.P(X) 0.2 0 0.1 1 1.8 3.1
Page 23 of 30
BINOMIAL PROBABILITY
Probability
𝐸 (𝑋) = 𝑛𝑝
SOLUTIONS
1.1. Exactly three will be repaired on the same day. [3]
n =3, p = 0.7, q = 1- p = 1-0.7 = 0.3, r =3
1.2 Fewer than two will be repaired on the same day [3]
n =3, p = 0.7, q = 1- p = 1-0.7 = 0.3, r = 1, 0
Page 24 of 30
1.3. At least two will be repaired on the same day. [3]
n = 3, p = 0.7, q = 0.3, r = 2, 3
SOLUTIONS
2.1. Find the probability that at most 3 of the customers used a credit card. [5]
n =20, p = 0.3, q = 1- p = 1-0.3= 0.7, r = 3,2,1,0
Page 25 of 30
2.2. What is the probability that at least 3 customers but not more than 6 used a credit card? [4]
n =20, p = 0.3, q = 0.7, r = 3,4,5,6
2.3. What is the expected number of customers using a credit card? [2]
𝐸 (𝑋) = 𝑛𝑝 = 20 × 0.3 = 6
Page 26 of 30
HOMEWORK
3. Inland Revenue audits 5% of all companies every year. The companies selected for
Auditing in any one year are independent of the previous year’s selection.
3.1 What is the probability that the company “Air Namibia” will be selected for Auditing
exactly twice in the next 5 years? [3]
3.2 What is the probability that the company “Air Namibia” will be audited for more than two
times in the next 10 years? [5]
SOLUTIONS
3.1
Page 27 of 30
POISSON PROBABILITY
Probability
e−𝜃 × 𝜃 𝑘
P(X = k ) =
𝑘!
4. The number of bank robberies that occur in Windhoek city is described by a mean of 1.8 per
day. Find the probability that:
4.1. No robbery will occur in a given day [3]
4.2. Exactly three robberies will occur in a day [3]
SOLUTIONS
4.1
e−𝜃 × 𝜃 𝑘
P(X = k) =
𝑘!
e−1.8 × 1.80
P(X = 0) = = 0.1653
0!
4.2
e−1.8 × 1.83
P(X = 3) = = 0.1608
3!
5. Customers are known to arrive at a muffler shop on a random basis, with an average of two
customers per hour arriving at the facility.
5.1 What is the probability that three customer will require service during a particular hour?
5.2 What is the probability that more than one customer will require service during a particular
hour?
SOLUTIONS
5.1
e−𝜃 × 𝜃 𝑘
P(X = k) =
𝑘!
e × 23
−2
P(X = 3) = = 0.1804
3!
Page 28 of 30
5.2
P(X > 1) = 1 − P(X ≤ 1)
e−2 × 21
P(X = 1) = = 0.2707
1!
e−2 × 20
P(X = 0) = = 0.1353
0!
6. A company which supplies ready-mix concrete receives, on average, 6 orders per day.
6.1 What is the probability that on a given day, no order will be received? [3]
6.2 What is the probability that on a given half-day less than two orders will be received? [4]
SOLUTIONS
e−𝜃 × 𝜃 𝑘
P(X = k) =
𝑘!
e−6 × 60
P(X = 0) = = 0.002478
0!
6.2
6
𝜃= =3
2
P(X < 2) = P(X = 1) + P(X = 0)
e−3 × 31
P(X = 1) = = 0.1494
1!
e−3 × 30
P(X = 0) = = 0.0498
0!
7.1
e−𝜃 × 𝜃 𝑘
P(X = k) =
𝑘!
e−1.65 × 1.651
P(X = 1) = = 0.3169
1!
e−1.65 × 1.650
P(X = 0) = = 0.1920
0!
7.2
𝜃 = 1.65 × 3 = 4.95
e−4.95 × 4.952
P(X = 2) = = 0.0868
2!
Page 30 of 30