Конспект заннятя з природи

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Конспект заннятя з природи

середньої групи
Захарової Олени 1 – А
Тема: «Весна прийшла і бджілка прилетіла»

Мета: продовжувати знайомити дітей з природою рідного краю; вчити дітей


виявляти сезонні зміни в природі; ознайомлювати дітей із зовнішнім
виглядом бджілок, на яскравих прикладах довести, що бджілки — великі
трудівниці; удосконалювати навички зв’язного мовлення; прищеплювати
дітям бережливе ставлення до природи.

Матеріал: ілюстрації бджоли, фото, мультимедійна презентація «Бджілка-


трудівниця»

Хід заняття:

І. Вступна частина.
-Вранці вийшла я на ганок

І сказала: «Добрий ранок!»

Сонцю, полю і травичці,

Полю, небу, тихій річці.

Добрий ранок, світе мій,

Ніжний, чистий, голубий».

-Я прийшла до вас з посмішкою на вустах і добром у серці. Адже ми


помандруємо у світ краси та мудрості. Подивіться навколо. Ось цей світ –
наша рідна земля, рідна природа. Це дім де живемо ми – люди, звірі,
тварини, птахи, комахи, жаби, черв’яки і молюски, дерева, кущі, квіти, трави і
гриби… Ми маємо навчитися жити у цьому Домі. Жити так, щоб усі
почувалися щасливими.

- Діти, скажіть мені, яких правил потрібно дотримуватися для цього?


-Ні з ким не сваритися. Нікого нікуди не виганяти. Поважати один одного.
Вміти поступатися. Допомагати один одному. Вміти співчувати і бути
милосердним. Вміти прощати і забувати кривди.

- А зараз ми помандруємо в край до бджілок і подивимось як вони живуть.

ІІ. Основна частина

- Давайте спочатку загадку відгадаємо .


Летить дід, сів на цвіт,
Волосинки розгортає,
Солоденького шукає. (Бджола)

Привітанням журавля я пробуджую поля,


Небеса і ручаї та заквітчую гаї.
Відгадали, хто вона, ця красуня чарівна ?
(Весна)

Взимку спить, влітку бринить,


Понад води, понад сади літає,
Солодку росу із квітів збирає. (Бджола)

Де вона проходить –
Там травиця сходить,
Квіти розцвітають,
Солов'ї співають.
(Весна)

Не мотор, а шумить,
Не пілот, а летить,
Не змія, а жалить. (Бджола)

— Діти, сьогодні ми знову прийшли до фруктового саду. Давайте


привітаємося: «Доброго ранку, яблунько! Доброго ранку, вишенько!»
Давайте підійдемо ближче до яблуньки, станемо навколо неї. Що цікавого ви
помітили? Почули?

https://www.youtube.com/watch?v=kFZevOowd28 ( Відео)
Бесіда
— Діти, ви бачите бджілок? Де вони сидять? (На квітах.) — Чому вони
сидять на квітах, а не на листочках? (Збирають з квітів нектар.)
— Як ви думаєте, а на що нектар перетвориться згодом? (Бджілки
виготовлять із нього мед.)
— Чи бджілки перелітають з квітки на квітку тільки за нектаром? (Ще вони
запилюють квіти, щоб утворилися плоди.)
— Роздивіться бджілку і скажіть, яка вона.
— Скільки у бджілки ніжок? (Шість.)
— Які вони? (Волохаті.)
— Що вона ними робить? (Пилок збирає.)
— Давайте придивимося, скільки оченят у бджілки? (5 очей, щоб краще
було орієнтуватися.)
— Так, ми бачимо тільки два великих, інші три майже не помітні,
допоміжні. Завдяки їм бджілки визначають час доби, знають, коли
повертатися додому. Комахи розрізняють білий, жовтий, синій кольори.
Орієнтуються за сонцем.
Давайте поспостерігаємо, як бджілка бере нектар. Вона пірнає у квіточку і
набирає нектар своїм хоботком.
Бджілки дізнаються про місця, багаті на нектар, від бджілок-розвідниць,
які відшукують медоносні рослини і повідомляють про них бджолину сім’ю:
певними рухами свого тіла, схожими на танок, показують, куди летіти.
ще бджілки носять у вулик пилок, складають його у чашечки, додаючи
краплинку меду, щоб утворився так званий бджолиний хліб. Його називають
пергою. Він дуже важливий для бджолиної сім’ї, як і водичка, яку бджілки
теж несуть у вулик.
Маленькі бджілки знаходяться в вулику. Вони маленькі господині,
прибирають і чистять гніздо. Згодом вони почнуть годувати личинок —
маленьких дітей. А ще згодом, приблизно на 20-й день життя, вони теж
полетять збирати нектар. І навіть старенькі бджілки працюють — носять
водичку. Керує бджолиною сім’єю матка — велика бджола, яка займається
тільки тим, що відкладає яйця. Її всі дуже поважають і оберігають.

Але виявляється, що і в бджолиній сім’ї є ледарі. Це трутні, які з’являються


навесні, коли бджілки розмножуються, а наприкінці літа бджоли виганяють їх
з вулика. Ось таке цікаве життя має сім’я бджілок!

-Така дивовижна дружба існує між рослинами і тваринами у природі, коли


одне без одного просто не можуть обійтись. Немов невидимі ниточки
з’єднують їх між собою. Людина має навчитись бачити такі зв’язки і ні в
якому разі не розривати їх. Подивіться навколо і наведіть свої приклади таких
зв’язків.

-Птахи живляться комахами. Без комах не було б комахоїдних птахів. Тому з


приходом осені, коли зникають комахи, переважна більшість птахів відлітає у
вирій.

-Метелики п’ють нектар. Не стало б квітів – зникли б всі метелики. Не було б


метеликів – зникли б квіти, їх не було б кому запилювати, не утворювалось би
насіння.

- Коли знищити мух і комарів – зникнуть жаби, що ними живляться, зникнуть


жаби – зникнуть лелеки.

- Вродить багато шишок – у білки буде багато білченят.

- У лісі, де ростуть гриби – здорові дерева.

- У садку, де багато дятлів – здорові дерева.

-Такі зв’язки існують не тільки між живими організмами, а й між живою і


неживою природою.

-Іде дощ – гарно ростуть рослини.

- Риба живе у воді. Без води вона гине.

- Рослини і тварини вмирають і перетворюються на перегній. Так,


утворюються родючі ґрунти.

- Ґрунти – домівка для дощових червів. Ті в свою чергу удобрюють і


розпушують його.

-Фізкультхвилинка ( відео )

-Людина сама є частинкою природи, також пов’язана із навколишнім світом:


із землею, сонцем, річками, повітрям і всіма, хто живе навколо. Природа має
важливе значення у житті кожної людини, адже, крім краси і гарного
настрою, вона дає людям те, без чого неможливе життя. Поміркуйте, що
саме?

- Залежно від того, як ставитися до природи, вона може бути доброю мамою
або злою мачухою.
Дидактична гра «Добре, боляче, дуже боляче»
Ведучий: Люди садять дерева.

Гравці: Добре! (плескають в долоні)

Ведучий: Люди стріляють у звірів.

Гравці: Дуже боляче (тупають ногами)

Ведучий: Діти розвішують годівниці.

Гравці: Добре (плескають в долоні)

ІІІ. Висновок. У природі все пов’язане. Не ображайте ні травинку, ні комашку!


Вони потрібні не тільки одне одному, а й вам.

Вихователь. Молодці, малята. Ви показали себе справжніми

розумничками, та любителями природи. А тепер можна відпочити і

повеселитися на ігровому майданчику дитячого садка.

Сюжетно-рольова гра «Бджолина сім’я»


Обладнання: шапочки із зображенням бджілок, кошики,
пластмасові чашечки тощо.
Хід гри
Спираючись на знання, які діти отримали після розповіді
вихователя, вони беруть на себе певні ролі та обігрують життя вулика.
Індивідуальна робота
Мета: закріплювати вміння дітей стрибати з просуванням вперед.
Трудова діяльність
Вихователь пропонує дітям зібрати дрібне сміття на майданчику в
пакети.
Рухлива гра «Квіти і бджілки»
Мета: вчити дітей діяти за сигналом, бігати по майданчику, не
наштовхуючись одне на одного.
Хід гри
Хлопчики — квіти, дівчатка — бджілки. Всі розбігаються по
майданчику. «Бджілки літають» навколо «квітів» — ж-ж-ж. За сигналом
вихователя бджілки летять до вуликів, потім діти міняються ролями.

You might also like