Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС – СРПСКИ ЈЕЗИК

Наставна тема: Књижевност Датум:


Наставна јединица: Душко Радовић, Плави Облици рада: фронтални, индивидуални, рад у
зец пару, групни рад
Редни број часа: 117. Методе рада: дијалошка, писани радови
ученика, ликовни рад
Тип часа: утврђивање Наставна средства: Читанка
Дигитално издање Читанке за трећи
разред основне школе на Мозаик платформи
Циљ часа: oспособљавање ученика да доживe, Кључни појмови: песма, машта
разумеjу и тумаче књижевно дело Плави зец.
Општи исход Операционализовани Међупредметна повезаност:
Ученик ће да: исходи Ликовна култура (вајање).
Ученик ће да:
– чита са разумевањем различите – уочава особине Литература Литература
текстове; лирске песме; за за ученика:
– опише свој доживљај – тумачи појединачне наставника: Иван Јовић,
прочитаних књижевних дела; песничке слике; Милија Моња Јовић,
– изнесе своје мишљење о – на основу Николић, Читанка за
тексту; појединости из текста Методика трећи разред
– разликује књижевне врсте: истиче поруке песме; наставе основне
лирску и епску песму, причу, – образлаже значај српског језика школе, Едука,
басну, бајку, роман и драмски поштовања и 2020.
текст; различитих гледишта. књижевности,
– одреди тему, редослед догађаја, ЗУНС, 1988.
време и место дешавања у
прочитаном тексту;
– уочи основне одлике лирске
песме (стих, строфа и рима);
– разуме идеје књижевног дела;
– чита текст поштујући
интонацију реченице/стиха;
– изражајно рецитује песму и
чита прозни текст;
– учествује у разговору
поштујући уобичајена правила
комуникације и пажљиво
слуша саговорника.
Уводни део часа
Активности наставника Активности ученика
Мотивациони разговор:
Каква је ова песма и зашто вам се допала? – учествују у разговору, износе своје
Ко прича ову песму? ставове.
На коју књижевну врсту вас подсећа ова
песма?
На коју песму вас подсећа?
У коју књижевну врсту спада ова песма?
Главни део часа
Активности наставника Активности ученика

– указује на ритмичност поезије: – ученици бројећи слогове одређују дужину


Ритам је понављање гласова или слогова на стиха и проналазе речи које се римују;
крају стиха.
Ритам у песми се остварује: бројем слогова у
стиху – дужином стиха, римом, понављањем
гласова, речи и стихова. Песник нам њиме
дочарава основно расположење у песми.
Бројимо слогове – одређујемо дужину стиха.
Какав је ритам кад је стих краћи, а какав кад
је дужи?
Проналазимо речи које се римују, гласове и
речи који се понављају.

– дели ученике на групе;


– радећи у групи, образлажу своје ставове;
ПРВА ГРУПА – износе лична искуства;
1. Шта је необично у овој песми? – закључују како треба да се односимо
2. Ко прича о плавом зецу? према различитим гледиштима;
3. По чему се овај зец разликује од обичног? – извештавају о својим одговорима.
4. Подели песму на слике, дај им називе и
илуструј.

ДРУГА ГРУПА
1. Јесте ли видели плавог зеца?
2. На почетку песме опеван је начин на који је
ловац успео да улови зеца. Шта из тога
можемо да закључимо?
3. Због чега ловац није одустао?
4. Подели песму на слике, дај им називе и
илуструј.

ТРЕЋА ГРУПА
1. Објасните израз „јединствен”.
2. Шта је ловац намеравао да учини са зецом?
3. Да се то не догоди, постарао се управо плави
зец. Како?
4. Подели песму на слике, дај им називе и
илуструј.

ЧЕТВРТА ГРУПА
1. Шта је плавог зеца учинило јединственим
„јединим на свету”?
2. Које је особине зец показао начином на који
је побегао, а које је показао ловац?
3. Како је зечев бег утицао на ловца?
4. Подели песму на слике, дај им називе и
илуструј.
Завршни део часа
Активности наставника Активности ученика
– дели ученике у четири групе: – труде се да изведу што више глагола.
Задатак сваке групе је да од датих глагола
направи што више нових. Победник је група
која састави највише нових глагола.
Ово су глаголи: свирати, плести, пити,
певати, мести, шити, чувати.;

– обилази ученике док преписују и илуструју


једну строфу песме;

– задаје домаћи задатак:


Научи да рецитујеш песму.Направи плавог
зеца од пластелина.

Провера остварености исхода Правилно одговарање на усмено постављена


питања, одговори на питања за групни рад.

Запажања наставника о реализацији часа

Изглед табле
Душко Радовић, Плави зец
ПРВА ГРУПА
1. Шта је необично у овој песми?
2. Ко прича о плавом зецу?
3. По чему се овај зец разликује од обичног?
4. Подели песму на слике, дај им називе и илуструј.

ДРУГА ГРУПА
1. Јесте ли видели плавог зеца?
2. На почетку песме опеван је начин на који је ловац успео да улови зеца. Шта из тога можемо
да закључимо?
3. Због чега ловац није одустао?
4. Подели песму на слике, дај им називе и илуструј.

ТРЕЋА ГРУПА
1. Објасните израз „јединствен”.
2. Шта је ловац намеравао да учини са зецом?
3. Да се то не догоди постарао се управо плави зец. Како?
4. Подели песму на слике, дај им називе и илуструј.

ЧЕТВРТА ГРУПА
1. Шта је плавог зеца учинило јединственим „јединим на свету”?
2. Које је особине зец показао начином на који је побегао, а које је показао ловац?
3. Како је зечев бег утицао на ловца?
4. Подели песму на слике, дај им називе и илуструј.

You might also like