Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 2

Дневна подготовка

(Оперативен план за час)

Наставен предмет : Англиски јазик Наставник: Соња Магденоска


Дата на реализација: 1.4.2024 Одделение: VII
Наставна целина: Час бр. Наслов на наставна единица:
Тема 2. Мојот макро свет: населба, град, Обработка на текст – читање со разбирање
држава

Цели од учењето: Очекувани резултати/исходи:


Ученикот/ученичката да биде способен/а: - учениците разбираат прочитан текст
 да прочита даден текст со разбирање - учениците го препознаваат пишаниот
 да ја препознае формата на правилните и еквивалент на правилните и неправилните
неправилните глаголи глаголи
 да одговори на прашања од даден текст - учениците правилно ги употребуваат
 да ја увежбува јазичната вештина говорење изучените структури
- учениците одговараат на поставени прашања
во врска со прочитан текст

Тип на часот: Наставни средства/ресурси:


- Конверзациски; - Табла
- Лексички; - Креда
- работни листови

Наставни форми: Наставни методи:


-Индивидуална, дијалошки, комуникативен метод, аудио-лингвален
-фронтална,
-во парови Наставни техники:
кооперативно учење

Корелација / Интеграција: /Македонски јазик


Тек на часот / активности на часот:
Активности на наставникот Активности на учениците
Воведен дел на часот

 Наставникот ја воведува темата на часот преку  Учениците одговараат на прашањата на


кратко проверување на предзнаењата на наставникот
учениците за дадениот текст

Главен дел на часот


 Наставникот ги дели работните листови и  Учениците го читаат текстот самостојно
дава упатство за читање на текстот.
 Учениците на глас го читаат текстот и
 Додека учениците читаат, наставникот ја поставуваат прашања за непознати лексички
следи нивната работа и дава поддршка единици
доколку е потребно
 Учениците во парови ги бараат правилните и
 Наставникот поставува прашања за неправилните глаголи, па потоа фронтално ја
разбраноста на текстот и објаснува непознати проверуваат задачата со наставникот
лексички единици

 Наставникот ги дели учениците во парови и


дава упатство за решавање на задачата

Завршен дел на часот


 Наставникот дискутира со учениците за  Учениците даваат свои идеи за тоа како ќе се
понатамошниот развој на настаните во одвиваат настаните во следниот дел
следниот дел од текстот

Домашна задача
За дома: Да ги одговорат писмено прашањата за текстот
Цел на домашното: повторување на изучените структури со цел подобро усвојување, употреба на
стекнатото знаење од часот
Очекуван исход: учениците ги разбираат и правилно ги употребуваат формите на правилните и
неправилните глаголи во минато време
Начин на проверување: усна повратна информација на следниот час
Следење и оценување на постигањата на учениците / постапки, инструменти: усни одговори за
време на часот и одговори на работниот лист; усна повратна информација од страна на наставникот

Забелешка:

Рефлексија:

You might also like