Matematika 5 Logos_priprema 008

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 8

Предмет: Математика Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Природни бројеви
област:
Наставна јединица: Разлика скупова

Тип часа: Утврђивање


 овладавање скуповном операцијом разлике;
Циљ часа:  употребљавање одговарајуће ознаке за разлику;
 утврђивање уније, пресека и разлике.
Ученик ће моћи да:
 изводи скуповне операције уније, пресека и разлике;
 правилно употребљава скуповне ознаке за унију, пресек и
разлику;
Очекивани исходи
 правилно користи речи и, или, не, у математичко-логичком
на крају часа:
смислу;
 користи Венов дијаграм за записивање скуповних
операција;
 решава једноставније проблемске задатке.
Наставне методе: Дијалошка, рад на тексту
Уџбеник, Збирка задатака
Наставна средства:
Рачунар, пројектор/ паметна табла
Облици рада: Фронтални, рад у пару
Међупредметне  Рад са подацима и информацијама;
компетенције:  Комуникација.
Међупредметно У оквиру предмета – повезивање са првим образовним
повезивање: циклусом.
Кључни појмови:  разлика скупова.

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Навести циљ часа и планиране активности.  пажљиво слуша
излагање
Анализа домаћег задатка и обнављање градива наставника;
 активно учествује
Анализирати домаћи задатак са претходног часа (Збирка у анализи домаћег
задатака, стране 17 и 18, задаци: 62, 63, 66, 68 и 69). задатка.
Обновити појмове – унија скупова, пресек скупова.
Питати ученике да ли су имали тешкоћа у решавању.
Прозвати једног ученика да на табли напише решење
задатка 68.
Питати ученике: „Да ли су скупови у задатку 69
дисјунктни?” Питати да појасне одговор.
Главни део часа (35 минута)
Питати ученике на шта их подсећа реч „разлика”, па  пажљиво слуша
довести у везу назив за рачунску операцију са називом за излагање
скуповну операцију. наставника;
 активно учествује
Истаћи да, према дијаграму на слици, постоје елементи у дискусији;
који јесу у скупу А, а нису у скупу В. Нагласити речцу  активно учествује
„не”, а затим на табли написати дефиницију разлике у анализи и
скупова и одговарајућу ознаку. решавању
задатака;
Написати на табли дефиницију разлике скупова.
2
Нацртати Венов дијаграм скупа А \ В, па питати ученике  решава задатке у
како би изгледао дијаграм скупа В \ А. Кратко пару;
прокоментарисати одговоре, а затим нацртати одговарајући  записује садржаје
дијаграм. са табле у свеску.

На табли решити Пример 8 (Уџбеник, страна 23).


Нацртати Венов дијаграм.
Задржати се на дискусији о разлици скупова А и В и
разлици скупова В и А.
Записати на табли чињеницу да, у општем случају, А \ В ≠
В \ А. Нагласити да то важи ако скупови нису једнаки.

Обновити појмове подскупа и празног скупа. Прозвати


једног ученика да прочита Пример 9 (Уџбеник, страна 23),
а затим рећи ученицима да реше пример.

Прозвати два ученика да на табли реше Пример 10


(Уџбеник, страна 23).

У наставку часа ученици, у паровима, решавају задатке 72,


75 и 77 из Збирке задатака (стране 18 и 19). Наставник
обилази ученике, посматра процес решавања и помаже где
је потребно.
Време предвиђено за ову активност: 8 минута.

Прозвати једног ученика да на табли реши задатак 78 из


Збирке задатака (страна 19). Анализирати задатак са целим
одељењем и рећи прозваном ученику да закључке запише
на табли.
Завршни део часа (5 минута)
Систематизација  решава задатке у
Ученици, у паровима, решавају задатке са стране 23 у пару;
Уџбенику. Наставник их обилази и проверава тачност  записује домаћи.
решења.

Домаћи задатак
Збирка задатака, стране18 и 19, задаци: 71, 73, 74, 76 и 79.

Начини провере  усмена провера, кроз разговор са ученицима.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
3
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

1.4. Скуповне операције Задатак 78.


Разлика скупова
Разлика скупова А и В је скуп свих
елемената који припадају скупу А, а
не припадају скупу В.

Домаћи задатак
А\В Збирка, стр. 18 и 19, задаци: 71, 73, 74, 76 и 79.

Пример. Разлика скупова

А\В≠В\А
Пример. Разлика и подскуп
Пример. Разлика дисјунктних скупова

You might also like