Matematika 5 Logos_priprema 005

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 6

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 5

Предмет: Математика Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Природни бројеви
област:
Наставна јединица: Скупови

Тип часа: Обрада


 упознавање са појмовима: скуп, елемент скупа, Веонов
Циљ часа: дијаграм;
 употреба ознака: ∈ , ∉ , { , }, |
Ученик ће моћи да:
 објасни појмове: скуп, елемент скупа, припадност;
Очекивани исходи  разуме значај заједничког својства елемената скупа;
на крају часа:  примењује скуповну нотацију;
 користи Венове дијаграме за записивање скупова;
 решава једноставније проблемске задатке.
Наставне методе: Дијалошка, рад на тексту
Уџбеник, Збирка задатака
Наставна средства:
Рачунар, пројектор/ паметна табла
Облици рада: Фронтални, рад у пару
Међупредметне  Рад са подацима и информацијама;
компетенције:  Комуникација.
Међупредметно У оквиру предмета – повезивање са првим образовним
повезивање: циклусом.
 скуп;
Кључни појмови:  елемент скупа;
 Венов дијаграм.

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Навести циљ часа и планиране активности.  пажљиво слуша
излагање
Анализа домаћег задатка и обнављање градива наставника;
 активно учествује
Анализирати домаћи задатак са претходног часа (Збирка у анализи домаћег
задатака, стране 11-13, задаци: 22, 32, 34, 38 и 40). задатка.
Питати ученике да ли су имали тешкоћа у решавању.
Написати бројевни израз који се користи у решењу задатка
32, то јест: 9 · 56 – 17.
Подсетити ученике да за израчунавање решење у задатку
34 могу да користе калкулатор.

2
Позвати четири ученика да прочитају решења 38 задатка
(свако по један део).
Главни део часа (35 минута)
Питати ученике: „Које својство имају сви природни  пажљиво слуша
бројеви?” Подсетити их на закључак са једног од излагање
претходних часова. наставника;
Прозвати једног ученика да прочита уводни задатак на  активно учествује
страни 16 у Уџбенику. у дискусији;
Питати ученике да ли постоје појмови који им нису јасни и  решава задатке;
наговестити да ће, до краја часа, научити шта су скупови и  записује садржаје
како се означавају. Похвалити ученике који већ увиђају са табле у свеску.
решење овог задатка.

Питати ученике: „Шта је скуп?” Записати неке од одговора


који представљају синониме и, по потреби, додати још
неколико појмова (нпр. колекција, група, мноштво,
скупина…)

Питати ученике: „Да ли ваше одељење/школа чини један


скуп?”
Нагласити да скуп чине елементи и као пример навести да
су елементи скупа који чини одељење заправо они сами
(ученици). Позвати их да осмисле још неке примере
скупова.
Очекивани одговори: књиге у библиотеци, породица,
дрвеће у парку, рибице у акваријуму и слично.

Нагласити да то све јесу скупови, али да ће нас на


наредним часовима математике највише занимати скупови
бројева.

Решити Пример 1 (Уџбеник, страна 16).

Написати на табли ознаке за скупове и нагласити да је реч


о договору који користимо у математици. Таквих договора
о означавању математичких објеката има много, а служе
нам да бисмо могли да се споразумевамо.
Истаћи да се за означавање скупа природних бројева увек
користи ознака N.

Написати ознаку за припадност скупу и затим решити


Пример 2 (Уџбеник, страна 16).
Позвати ученике да на табли напишу још неке примере
припадности бројева скупу N.
Уколико неко од ученика напише 0 ∈ N, нагласити да то
није тачно и искористити прилику за увођење симбола ∉ .
3
Уколико нико не запише да је нула природан број, питати
ученике да ли им је познат неки број који није у скупу
природних бројева (очекивани одговор је 0, али можда ће се
неко сетити и разломака, о којима су учили у 4. разреду).
Дати им прилику да предложе како би се у том случају
записала чињеница да број који су изабрали не припада
скупу N.

На табли записати три најчешћа начина за записивање


скупова:
• набрајање елемената
• истицање заједничког својства елемената
• Венов дијаграм.

Објаснити ученицима како се записују витичасте заграде и


дати им пол минута да провежбају. Позвати неколико
ученика да на табли запишу витичасте заграде.

Анализирати и решити Пример 3 (Уџбеник, страна 17).


Након што неко од ученика прочита пример, питати остале:
„За које бројеве кажемо да су парни?” Обновити појам.
Прозвати некога од ученика да прочита Пример 4. Пре но
што прочитају решење примера, питати их да размисле да
ли су у сваком од скупова набројани исти елементи. Овде
ће се, можда, неко од ученика сетити да каже да су ови
скупови једнаки. Потврдити да је то тачно и питати да ли
би искористили знак једнакости да би истакли ту једнакост
(о појму једнакости скупова биће више речи на наредном
часу).
Питати ученике да преброје елементе датих скупова, па
анализирати одговоре.

Кроз анализу Примера 5 (Уџбеник, страна 17) објаснити


како се користе три тачке да се поједностави записивање
скупова који имају већи број елемената.

Задати ученицима да самостално реше задатке 42 и 44 из


Збирке задатака (страна 14).
Прећи затим на истицање заједничког својства елемената
скупа и објаснити га кроз Пример 6 (Уџбеник, страна 17).

4
Записати на табли скуп из Примера 7 (Уџбеник, страна 17)
и прозвати једног ученика да реши пример.

Након овог примера ученици, у паровима, решавају задатке


41 и 46 из Збирке задатака (страна 14). Задржати се на
Задатку 46 и сва решења записати на табли.

Објаснити појам Веновог дијаграма. Прозвати једног


ученика да прочита текст о Џону Вену са маргине на
страни 18 у Уџбенику.
Записати на табли дијаграм из Примера 8 (Уџбеник, страна
18).

Потом ученици, усмено, решавају задатак 49 из Збирке


задатака (страна 15).
Завршни део часа (5 минута)
Систематизација  понавља
Питати ученике да објасне појам скупа и елемента скупа. најважније
Прозвати три ученика да на табли реше Задатак 47 из појмове;
Збирке задатака (страна 15).  записује домаћи.

Домаћи задатак
Збирка задатака, стране 14 и 15, задаци: 43, 45, 48 и 49.

Начини провере усмена провера, кроз разговор са ученицима.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?
5
ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
1.3. Појам скупа. Елементи Домаћи задатак Збирка, стр. 14 и 15,
задаци: 43, 45, 48 и 49
Истицање заједничког својства
Скупови А, В, С, Ѕ, … Пример. А = {1, 3, 5, 7, 9}
Скуп природних бројева – N. А = {х | х је непаран број прве десетице}
Елементи скупова А = {х | х је једноцифрен непаран број}

1 ∈ N, 27 ∈ N, 2018 ∈ N Пример. В = {р | р ∈ N, 4 ≤ р ≤ 7}

0∉ N В = {4, 5, 6, 7}

Витичасте заграде: { } Задатак 46.


Е = {1, 2, 3, 4, 5}, F = {0, 1, 2}
Записивање скупова: G = {15, 16, 17 18, 19}, H = {28, 29, 30, 31}
• Набрајање елемената;
• Истицање заједничког својства; Венов дијаграм
• Венов дијаграм.

Примери.
Т = {2, 4, 6, 8, 10} Задатак 47.
C = {1, 2, …, 50}

You might also like