Matematika 5 Logos_priprema 013

You might also like

Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 13

Предмет: Математика Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Природни бројеви
област:
Наставна јединица: Контролна вежба – Природни бројеви и скупови

Тип часа: Провера

Циљ часа: Проверавање остварености исхода за област Природни бројеви.


Ученик ће моћи да прикаже усвојеност исхода у вези са
Очекивани исходи природним бројевима и скуповима.
на крају часа:

Наставне методе: /
Наставна средства: Одштампани листићи са задацима (две групе, двострано)
Облици рада: Индивидуални
Међупредметне
/
компетенције:
Међупредметно
/
повезивање:
Кључни појмови: /

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

За овај час није планирана употреба мултимедијалних садржаја.

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (3 минута)
Поделити ученицима листове са задацима.  пажљиво слуша
Објаснити правила понашања током израде контролне излагање
вежбе и дати упутства за рад (упутити ученике на уводна наставника.
објашњења која треба да пролитају пре израде задатака).
Подсетити ученике да сваки задатак прво пажљиво
прочитају, размисле о томе шта је дато, а шта је задато, а
потом да га реше.
Одговорити на питања ученика и затим најавити почетак
израде контролног.
Главни део часа (40 минута)
Израда контролног задатка.  пажљиво чита
задатке;
Предложени садржаји налазе се у прилогу. У табели је дата
 решава задатке.
спецификација исхода за сваки задатак.
Задатак Исход (ученик је у стању да…)
1. − правилно употребљава одговарајуће скуповне
ознаке
2. − правилно употребљава одговарајуће скуповне
ознаке
3. − изводи скуповне операције уније, пресека,
разлике
4. − правилно употребљава одговарајуће скуповне
ознаке
5. − изводи скуповне операције уније, пресека,
разлике
6. − израчуна вредност једноставнијег бројевног
израза
7. − реши једноставну линеарну једначину (у
скупу природних бројева)
8. − реши једноставну линеарну неједначину (у
скупу природних бројева)
2
Напомена: Наставници могу да користе контролну вежбу
која је приложена на компакт диску уз овај Приручник, или
могу да направе своју вежбу.

Предложено бодовање и границе за оцене наставник може


прилагодити.
Завршни део часа (2 минута)
Обавестити ученике да је истекло време предвиђено за  завршава израду
решавање задатака. Подсетити их да, ако већ нису, упишу контролног;
своје име и презиме и да провере да ли су решили све  предаје рад.
задатке. Након тога позвати ученике да предају листове на
којима су радили.

Начини провере  писмени рад.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

Контролна вежба

3
ПРИЛОГ – Контролна вежба – Природни бројеви
(предлог задатака за једну групу)
[1] Посматрај Венов дијаграм на слици.
Запиши скуп А набрајањем елемената.

Одговор: А = ________________________

[2] Посматрај скупове на Веновим дијаграмима,


па заокружи реч ТАЧНО поред тврђења које је тачно,
а реч НЕТАЧНО поред тврђења које је нетачно.

Скуп Ј је подскуп скупа L. ТАЧНО НЕТАЧНО


Скуп К је подскуп скупа Ј. ТАЧНО НЕТАЧНО
Пресек скупова L и М је
ТАЧНО НЕТАЧНО
празан скуп.
Скуп М има пет
ТАЧНО НЕТАЧНО
елемената.

[3] На основу Веновог дијаграма на слици, повежи као што је започето.

Т S• • {1, 3}
Т S• • {4}
Т\S• • {5, 8}
S\T• • {1, 3, 4, 5, 8}

[4] Запиши скуп Х = {1, 3, 5, 7, 9} навођењем својства које имају сви његови елементи.

[5] Одреди елементе скупова Р и Т ако је познато да је


Р¿ Т = { 1, 3, 5, 7, 8, 10}
Р \ Т = { 5, 7}
Т \ Р = { 1, 8}
Одговор: Р = _________ Т = _________

[6] Израчунај бројевну вредност израза.


[а] 3 . (10 – 20 : 5 – 3) ____________________________________________

[б] (3 . 10 – 20) : (5 – 3) ____________________________________________

[в] (3 + х) . 5, за х = 4 ____________________________________________

[7] Реши једначину. Прикажи поступак.


12 – х = 5

[8] Реши неједначину. Прикажи поступак.


х + 2 ≥ 25
4

You might also like