Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 4

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 10

Предмет: Математика Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Природни бројеви
област:
Наставна јединица: Израз. Променљива. Придруживање

Тип часа: Обрада


 обнављање чињеница о бројевним изразима;
 израчунавање вредности једноставнијег бројевног израза;
Циљ часа:
 решавање једноставних проблема из свакодневног живота
употребом бројевних израза.
Ученик ће моћи да:
Очекивани исходи  израчунава вредност једноставнијег бројевног израза;
на крају часа:  решава једноставне проблема из свакодневног живота
употребом бројевних израза.
Наставне методе: Дијалошка, рад на тексту
Уџбеник, Збирка задатака
Наставна средства:
Рачунар, пројектор/ паметна табла
Облици рада: Фронтални, рад у групама
Међупредметне  Рад са подацима и информацијама;
компетенције:  Комуникација.
Међупредметно У оквиру предмета – повезивање са првим образовним
повезивање: циклусом.
 израз с променљивом;
Кључни појмови:
 придруживање.

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Навести циљ часа и планиране активности.  пажљиво слуша
излагање
Анализа домаћег задатка и обнављање градива наставника;
 активно учествује
Анализирати домаћи задатак са претходног часа (Збирка у анализи домаћег
задатака, стране 19 и 20, задаци: 81, 82, 83 и 85). Питати задатка.
ученике да ли су имали тешкоћа у решавању.
Прозвати једног ученика да на табли напише решење
задатка 85, а затим са ученицима дискутовати како су
решавали овај задатак (идеје, стратегија).
Главни део часа (35 минута)
Подсетити ученике шта је израз са променљивом.  пажљиво слуша
Решити Пример 4 (Уџбеник, страна 25). излагање
Потом нагласити да се неки изрази користе као формуле и наставника;
позвати ученике да наведу формулу за обим квадрата и  ради у групи са
формулу за површину квадрата. Обновити и формуле за другим ученицима,
правоугаоник. комуницира и
Решавајући Пример 5 (Уџбеник, страна 25) нагласити да се сарађује
за прегледније представљање података могу користити  решава задатке;
табеле.  записује садржаје
са табле у свеску.
Прозвати једног ученика да пред таблом реши задатак 3 из
Уџбеника (страна 25).
2
У наставку часа ученици решавају задатке у групама. Могу
се формирати нове групе, или се ученици могу
распоредити у групе у којимс су били на претходном часу.

Свака група решава 5 задатака из Збирке задатака (стране


20 и 21): 86, 91, 93, 94 и 98. Време предвиђено за ову
активност је 25 минута.

Наставник обилази групе, посматра и усмерава рад.


Посебну пажњу обратити на решавање задатка 94 (прво
појављивање дијаграма придруживања). Објаснити свакој
групи шта се очекује код решавања оваквог задатка.

По завршетку решавања изабрати једног ученика који ће на


табли решити задатак 98. Анализирати са ученицима
тешкоће у решавању тог задатка.
Завршни део часа (5 минута)
Систематизација  прати решавање
За повратну информацију о усвојености градива решава се задатка,
задатак 92 из Збирке задатака (страна 20). коментарише;
Наставник на табли решава задатак, корак по корак, а  записује домаћи.
ученици дизањем руке потврђују да ли је задатак тачан.

Домаћи задатак
Збирка задатака, страна 21, задаци: 95, 96, 97, 99 и 100.

Начини провере  усмена провера, кроз разговор са ученицима.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?

3
 Шта бих
променио/променила?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ

1.5. Израз са променљивом Домаћи задатак Збирка, стр. 21


задаци: 95, 96, 97, 99, 100.
Израз са променљивом – израз који садржи променљиву (непознату).
Формуле за површину и обим квадрата

Задатак 98.

Рад у групама
Збирка задатака, стране 20 и 21, задаци: 86, 91, 93, 94 и 98.

You might also like