Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 11

Предмет: Математика Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Природни бројеви
област:
Наставна јединица: Једначине

Тип часа: Обрада


 обнављање чињеница о једнакостима и линераним
једначинама;
Циљ часа:  увежбавање поступка решавања линеарних једначина;
 решавање једноставних проблема из свакодневног живота
употребом једноставних линеарних једначина.
Ученик ће моћи да:
 решава једноставнију линеарну једначину;
Очекивани исходи
 проверава тачност решења једначине;
на крају часа:
 решава једноставне проблема из свакодневног живота
употребом линеарних једначина.
Наставне методе: Дијалошка, рад на тексту
Уџбеник, Збирка задатака
Наставна средства:
Рачунар, пројектор/ паметна табла
Облици рада: Фронтални, индивидуални рад
Међупредметне  Рад са подацима и информацијама;
компетенције:  Комуникација.
У оквиру предмета:
Међупредметно
 повезивање са првим образовним циклусом;
повезивање:
 решавање линеарних једначина у скупу разломака.
 једначина;
Кључни појмови:
 решење једначине.

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (5 минута)
Навести циљ часа и планиране активности.  пажљиво слуша
излагање
Анализа домаћег задатка и обнављање градива наставника;
 активно учествује
Анализирати домаћи задатак са претходног часа (Збирка, у анализи домаћег
задаци: 95, 96, 97, 99 и 100). задатка.
Питати ученике да ли су имали тешкоћа у решавању.
Позвати некога од ученика да на табли напише решење
задатка 97.
Главни део часа (35 минута)
Са решавањем линеарних једначина ученици су се  пажљиво слуша
упознали у претходним разредима. На овом часу потребно излагање
је систематизовати познате чињенице и кроз низ задатака и наставника;
примера увежбати решавање једначина.  активно учествује
Инсистирати на провери решења и објаснити њен значај. у дискусији;
 активно учествује
Питати ученике да ли се сећају шта је једначина. Након у анализи и
што наведу примере, формулисати закључак. решавању
задатака;
Појаснити разлику између једнакости и једначине.  записује садржаје
са табле у свеску.
Објаснити затим појам решења једначине.

2
Решити поступно Пример 1 (Уџбеник, страна 26).
Објаснити поступак провере решења.

Нагласити да се на овом часу решавају само линеарне


једначине у скупу природних бројева, али да ће једначине
бити једна од тема и касније у петом разреду, као и у
наредним разредима.

Када треба да реше једначину, ученици у петом разреду


посежу за меморисаним процедурама које су научили у
разредној наставу („Једначина у којој је непознат сабирак
решава се тако што се…”) Подсетити их, кроз неколико
примера, како се решавају једначине у вези са сабирањем,
одузимањем, множењем и дељењем.

Прозвати 6 ученика да, један по један, на табли реше


Примере 2 (а, б, в) и 3 (а, б, в) из Уџбеника (страна 27).
Објаснити поступак решавања.
Инсистирати да, док решавају задатке, ученици
објашњавају шта раде. Помоћи им ако је неопходно.
Подсетити ученике да је на крају потребно извршити
проверу добијеног решења.

Након уводних обнављања, задати ученицима да


самостално реше задатак 108 из Збирке задатака (страна
23). Дати минут за размишљање, а затим заједно са
ученицима прокоментарисати како би могао да се реши
задатак. Задатак је једноставан и може се решити и без
употребе једначина и то ће, вероватно ученици и уочити.
Питати их: „Како бисте овај задатак записали у облику
једначине?” Записати једначину на табли, а затим прозвати
некога од ученика да је реши. На крају инсистирати на
интерпретацији решења једначине (након одређивања
решења једначине, х = 66, потребно је дати и одговор на
постављено питање: „Небојша је на пијацу донео 66
лубеница”).

Исто поновити и за задатак 109 (Збирка задатака, страна


23). Затим решити задатак 110.

Уколико остане времена, ученици могу, самостално или у


пару, да решавају неке од задатака 101-107 из Збирке
задатака (стране 22 и 23). Редослед бирају сами.
Завршни део часа (5 минута)
Систематизација  понавља
Обновити начине решавања једначина у скупу природних
3
бројева. најважније
појмове;
Домаћи задатак  записује домаћи.
Задаци 1, 2, 3 и 4 из Уџбеника, страна 27.

Начини провере  усмена провера, кроз разговор са ученицима.


остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
4
1.6. Једначине Домаћи задатак: Уџбеник, страна 27,
задаци: 1, 2, 3, 4.
Једначина је једнакост са променљивом.
Једнакост: 2 + 3 = 5
Једначина: х + 3 = 5
Решење једначине – вредност променљиве
која замењена у једначини даје тачну једнакост.
Пример. Број 2 је решење једначине х + 3 = 5.
Л=х+3=2+3=5=Д
Пример 1.

You might also like