Download as docx, pdf, or txt
Download as docx, pdf, or txt
You are on page 1of 5

ПРИПРЕМА ЗА ЧАС БРОЈ 22

Предмет: Математика Школа и разред:


Наставник/
Датум одржавања:
наставница:
Наставна тема/ Основни појмови геометрије
област:
Наставна јединица: Кружница. Круг. Кружни лук

Тип часа: Утврђивање


 испитавање односа два круга у равни;
Циљ часа:  упознавање са појмом концетнричних кружница;
 усвајање појма кружни лук.
Ученик ће моћи да:
Очекивани исходи  опише различите односе два круга у равни;
на крају часа:  конструише концентричне кружнице;
 конструише кружни лук.
Наставне методе: Дијалошка, илустративна, рад на тексту, практичан рад
Уџбеник, Збирка задатака, прибор за геометрију
Наставна средства: Мобилни уређаји (са инсталираном апликацијом Геогебра)
Рачунар, пројектор/ паметна табла
Облици рада: Фронтални, рад у пару
 Рад са подацима и информацијама;
 Решавање проблема;
Међупредметне
 Сарадња;
компетенције:
 Компетенција за учење;
 Комуникација.
У оквиру предмета – повезивање са темама „Угао” и „Осна
Међупредметно симетрија”.
повезивање: Техника и технологија – конструкције.
Ликовна култура – симетрија.
 кружница;
 круг;
 центар кружнице;
Кључни појмови:
 центар круга;
 кружни лук;
 концентричне кружнице.

1
Приказ мултимедијалних садржаја наставне јединице

ТОК ЧАСА
Планиране активности Планиране активности
наставника/наставнице: ученика:
Уводни део часа (7 минута)
Навести циљ часа и планиране активности.  пажљиво слуша
Коментарисати резултате кратке писане провере са почетка излагање
претходног часа. Скренути пажњу ученицима на места где наставника;
су грешили и дати им могућност да питају за појашњења.  активно учествује
у анализи домаћег
Анализа домаћег задатка и обнављање задатка.
На претходном часу за домаћи задатак задати су задаци из
Збирке задатака (стране 37 и 38): 201, 202, 207.
Кратко анализирати решења и питати ученике да ли су
имали тешкоћа у решавању. Задржати се на задатку 207 и
најавити да ће у наставку часа бити размотрени слични
примери.
Обновити појмове: круг, кружница, центар круга/
кружнице, полупречник.
Главни део часа (33 минута)
Прозвати једног ученика да прочита Пример 4 са стране 50  пажљиво слуша
у Уџбенику. излагање
Позвати ученике да погледају свих шест случајева у наставника;
решењу Примера 4.  активно учествује
Објаснити ознаке које се појављују у табели. у дискусији;
 активно учествује
Написати на табли:
Концентрични кругови су кругови који имају исти центар, у анализи и

2
а различите полупречнике. решавању
задатака;
Усмено навести и верзију за концентричне кружнице.
Конструисати их на табли.  записује садржаје
са табле у свеску;
Позвати ученике да погледају примере на сликама са  црта;
стране 51 у Уџбенику. Питати да ли се неко од њих окушао  конструише;
у неком од спортова који су поменути. Искористити  правилно користи
прилику и истаћи значај бављења спортом. прибор за
геометрију.
Прозвати једног (или два) ученика да прочита(ју) текст о
кружном луку.
Написати на табли:
Кружни лук је део кружнице ограничен са две тачке
кружнице, укључујући и те две тачке.
Нацртати неколико кружних лукова на табли. Дискутовати
са ученицима однос дужи и праве, као и однос кружног
лука и кружнице.
У наставку часа ученици у паровима решавају задатке из
Збирке задатака (стране 37 и 38).
Предлог задатака који би требало да буду решени:
„Да или не?” питања, 204, 205, 208, 209, 210.
Док ученици решавају задатке, наставник их обилази,
проверава тачност, помаже у решавању.
На крају рада коментарисати са целим одељењем решења
задатака 209 и 210.
Употреба алата Геогебра
Задати ученицима да у Геогебри нацртају неколико
концентричних кружница.
Предложити ученицима да искористе алат за цртање
кружног лука.

Завршни део часа (5 минута)


Систематизација  понавља
Обновити са ученицима појмове: круг, кружница, центар најважније
круга/кружнице, полупречник, кружни лук, концентричне појмове;
кружнице.
 записује домаћи.
Домаћи задатак
Уџбеник, страна 51, задаци 1, 2, 3 и 4.

3
Начини провере  усмена провера, кроз разговор са ученицима.
остварености исхода кроз
активности ученика:
ОКВИР ЗА
ПРЕИСПИТИВАЊЕ
ОСТВАРЕНОГ ЧАСА:
 Да ли ми је адекватан
избор начина провере
остварености исхода?
 Да ли сам
планирао/планирала
адекватне активности
ученика?
 Да ли је било
одступања/потешкоћа
приликом остваривања
планираног?
 Шта бих
променио/променила?

ИЗГЛЕД ТАБЛЕ
4
Два круга у равни Домаћи задатак: Уџбеник, стр. 51
задаци: 1, 2, 3 и 4
Концентрични кругови су кругови који имају
исти центар, а различите полупречнике.

Кружни лук је део кружнице ограничен са


две тачке кружнице, укључујући и те две тачке.

Задаци за рад у пару: Збирка (стране 37 и 38):


„Да или не?” питања, задаци 204, 205, 208, 209, 210.

You might also like