Professional Documents
Culture Documents
2017 Unit 2 Chemistry KTT 3 Stoichiometry - Solutions
2017 Unit 2 Chemistry KTT 3 Stoichiometry - Solutions
Unit 2
Key Topic Test 3 – Stoichiometry
SOLUTIONS
Question 1
Answer: B
Explanation:
n= = 0.01 mol
Since each mole has 2 sodium ions, then answer is 0.02
Question 2
Answer: A
Explanation:
Each Na2CO3 has 3 oxygen atoms, so N (O) = 0.01 x 3 x 6 x 1023 mol= 1.8 x 10 22
Question 3
Answer: C
Explanation:
n(Fe) = n(O) =
n(Fe) : n(O) = 2:3
Formula is Fe2O3
Question 4
Answer: B
Explanation:
Question 5
Answer: C
Explanation:
n(N2) in excess= total – reacting = 3-1.5 =1.5 mol is in excess
Question 6
Answer: D
Explanation:
Question 7
Answer: A
Explanation:
Question 8
Answer: C
Explanation:
As there is a gaseous product there will be a mass loss thus the mass of products is less than the
mass of reactants
Question 9
Answer: C
Explanation:
Question 10
Answer: D
Explanation:
Question 1
a.
i n (C8H18) = 228 = 2mol
114
n (O2) = 25/2 X 2=25mol
m (O2) = 25 x 32=800g
1+1+1= 3 marks
b.
i C3H8 (g) + 5O2(g) → 3CO2(g) + 4H2O(g)
ii If 4.4g of propane is combusted with 10.8g of oxygen, find the total mass of gas after
the reaction.
n(C3H8) = = 0.1mol
n(O2) = = 0.34mol
C3H8 : O2
0.1/1=0.1 : 0.34/5= 0.068
n(C3H8) is in excess)
n(C3H8) reacting = 1/5 x 0.34= 0.068mol
n(C3H8) excess = 0.1- 0.068= 0.032mol
m(C3H8) excess = 0.032 x 44= 1.41g
Total mass of gas= m(C3H8) excess + m(CO2) + m(H2O) = 1.41 + 8.98 + 4.90
= 15.29g
1+3= 4 marks
Total 7 marks
Question 2
An ester is used as a solvent and flavouring agent and contains carbon, hydrogen and oxygen.
Analysis of this ester shows that it contains 40.0% carbon and 6.67% hydrogen.
a. % O= 100-46.7= 53.3
n(C): n(H):n(O)
= 40.0/12 : 6.67/1:53.3/16 = 3.33: 6.67: 3.33
= 3.33: 6.67: 3.33
3.33 : 3.33: 3.33
= 1:2:1
4 marks
b.
n = m/M, thus M= m/n
M= 14.4/0.24= 60gmol-1
3 marks
Total 7 marks
Question 3
a.
2 marks
b. Fe2O3 : 3CO
0.42 : 3
1 :3
= 0.42 : 1,
Thus Fe2O3 is limiting, CO is in excess.
2 marks
2 marks
e.
n(CO)reacting= 3 x n(Fe2O3 ) = 3 x 0.42 = 1.26mol
2 marks
Total 9 marks
Question 4
1 mark
b. n(PbSO4) = 6.06/ 303.3 = 0.0200mol
n(SO4 2-) = n(PbSO4) = 0.0200mol
2 marks
2 marks
d. %S = 0.640 x 100 = 12.8%
5.000
1 mark
Total 6 marks
Question 5
a.
i. Pb(NO3)2(aq) + KI(aq) PbI2(s) + 2KNO3(aq)
ii. n (Pb(NO3)2 =
n(PbI2) = n (Pb(NO3)2 =
m(PbI2) = = 69.6g
iii. By filtration.
1+ 2 + 1 = 4 marks
3 marks
Total 7 marks
Question 6
a. i. n(Na2CO3) = c x V = 0.05 x 0.0200 = 1.0 x103 mol*