Download as doc, pdf, or txt
Download as doc, pdf, or txt
You are on page 1of 6

Sveuilite Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku Uiteljski fakultet u Osijeku Ime i prezime studenta / studentice: Kristina Kusi, Tena

Androi Godina studija i semestar: 3.godina, VI semestar Djeji vrti: Sunica Odgojna skupina: Starija Nadnevak:24.5.2012. Mentor:

PRIPREMA ZA IZVOENJE TEMATSKOG SADRAJA IZ LIKOVNE KULTURE


Podruja oblikovanja rada:

Tematski likovni sadraj rada, likovni problem: Geometrijski oblici i ploha

Cilj oblikovanja teme: Spontano likovno izraziti geometrijske likove na plohi pomou prometa, prometnih vozila i prometnih znakova

Zadae likovnog sadraja rada Obrazovne: - usvajanje pojmova geometrijskih likova i plohe; - usvajanje znanja rada likovnim tehnikama: vunom, plastelinom,kistom,temperama, akvarelom, ugljenom

Odgojne: - razvijanje koncentracije - razvijanje estetskih i radnih sposobnosti - potivanje tueg rada - formiranje stavova

Funkcionalne: - razvijanje odreenih psihomotorikih sposobnosti pri likovnom izraavanju - razvijanje fine motorike - razvijanje kreativnog miljenja - razvijanje vizualne percepcije, mate i pamenja Pripremu priredila: doc. art. mr. sc. Davorka Brean

Grupirana tehnika sredstva i likovne tehnike: - akvarel - plastelin - ugljen - tempera - kist - role toaletnog papira - ljepilo - kare - kola - vuna - karton Motiv kao poticaj: - vizualan: prometnik, prometni znakovi, prijevozna sredstva Metode rada: - metoda razgovora - metoda usmenog izlaganja

Socioloki oblici rada: - frontalni - individualni - grupni Organizacija prostora: pet aktivnosti smjetene za stolovima, esta aktivnost je u predvorju, uvodni dio u dvorani, a zavrni dio u prostoriji dnevnog boravka

Aktivnost1: Vozilo budunosti Materijal: plastelin Aktivnost 2: Vozila koja se kreu po vodi Materijal: akvarel, kistovi, voda, hrapavi papir Aktivnost 3:Moje prijevozno sredstvo bicikl Materijal: ugljen Aktivnost 4: Prikazivanje nekog prometnog znaka Materijali: papir, vuna, ljepilo Aktivnost 5: Izrada nekoga prometnog vozila pomou zadanih oblika Materijali: papir, tempere, glicerin, kistovi, ploice za monotipiju, kalupi Aktivnost 6: Raskrije, prijevozna sredstva, prometni znakowi Materijali: role toaletnog papira, ljepilo, kutije, karton, tempere, kola papir, kistovi, voda, hamer papir

Navesti ime i prezime autora koritenih reprodukcija:

Popis literature: http://www.vrtic-zeko.hr/index.php/projekt-leptirici-u-prometu/

http://www.mup.hr/main.aspx?id=10210
Grguri, Jakubin, Vizualno likovni odgoj i obrazovanje, Educa, Zagreb, 1996. Jakubin, M., Likovni jezik I likovne tehnike temeljni pojmovi, Educa, Zagreb, 1999. Jurii, D., Velika enciklopedija malih aktivnosti, kolska knjiga, Zagreb, 2007. Konzultacije: Mentorica: 17.05.2012 18.05.2012 21.05.2012 Profesor: 17.05.2012.

Tijek aktivnosti rada Vrijeme Sadraj rada Metode Sredstva Napomene

UVODNI DIO Uvodni dio odrati e se u dvorani vrtia. Pripremit emo polgon koji e se sastojati od raskrija, etiri pjeaka prijelaza. Za poetak jedna od nas e biti prometnik koji e uvesti djecu u temu tako to e pokazivati slike prometnih znakova i prometnih vozila te im postavljati sljedea pitanja: to je prikazano na slici? Kakvog je oblika ovaj znak? to nam znakovi govore? to se deava ako ne pratimo znakove? Jeste li vidjeli neki znak drugaijeg oblika? Po eu se razlikuju ova dva znaka? to je napisano na ovom znaku? to se deava ako ne pratimo znakove? to vi znate voziti? Kakve sve oblike imamo na biciklu? Nakon ispitivanja odvojit emo nekoliko minuta za polygon kroz koji e nas voditi prometnik. Nekoliko djece e biti rasporeeno na pjeakim prijelazima, a nekoliko njih e glumiti autobus i na taj nain pratiti upute prometnika i pokuati e se snai u prometu.

usmeni razgovor demonstracija

Fotografije Bicikl

GLAVNI DIO

upoznajemo djecu s oblicima pomou prometnih

znakova i prijevoznih sredstava pokazujemo djeci razliite fotografije vozila i prometnih znakova te ih pitamo znaju li to o njima obilazimo djecu pomaemo ih ispravljamo ih

ZAVRNI DIO

okupiti djecu i razgovarati o radovima uzeti nekoliko primjera i pitati djecu za svaki rad upitati djecu: to je naslikano?; Tko je naslikao?; Svia li im se?; Kako su zamislili ono to su napravili?; Koji su im bili motivi? Koje ste boje koristili?

Grupni i individualni razgovor

hamer papir, drvene bojice, tempera, voda, kistovi, papir A4 formata, tijesto, plastelin, kola papir, ljepilo, kare, role toaletnog papira, ica, paga djeji radovi

Zapaanja mentora:

Nadnevak:

Ocjena:

Potpis mentora / mentorice:

Pripremu priredila: doc. art. mr. sc. Davorka Brean

You might also like