Download as pptx, pdf, or txt
Download as pptx, pdf, or txt
You are on page 1of 9

PEMBELAJARAN

ABAD KE-21

HUBUNG KAIT PAK21 & SKPMg2


KEMENTERIAN PENDIDIKAN MALAYSIA
ASPEK 4.1: GURU SEBAGAI PERANCANG

i. Menyediakan RPH dengan


merujuk DSKP danSPI Bil.3/1999 iii .Menyediakan BM/BBM/BBB/TMK
yang mengandungi 3 elemen iaitu  ABM - Alat Bantu Mengajar :
objektif, aktiviti dan refleksi. • peralatan yang digunakan
untuk mengajar. Contoh: alat
pembesar suara /LCD/Laptop
a. OBJEKTIF (ikut prinsip SMART) dll.
S : Specific-berfokus,ikut tajuk  BBM - Bahan Bantu Mengajar:
M : Measurable-boleh diukur • bahan yang membantu guru
A : Attainable-boleh dicapai mengajar. Contoh: buku teks,
R : Realistik-kebolehlaksanaan buku rujukan,carta dll.
T : Time-ikut masa ditetapkan  BBB - Bahan Bantu Belajar:
• bahan yang membantu murid
b. AKTIVITI PELAJARAN belajar dan memahami objektif
- mesti ambil kira pelbagai aras pelajaran. Contoh: peta i-think,
murid. carta, model, dll.
-mengikut peruntukan masa.  TMK – Teknologi Maklumat dan
-- menjurus kepada pencapaian Komunikasi:
objektif • teknologi yang digunakan
- penggunaan KBAT semasa PdPc. Cth: crome book,
tablet, visualizer.
c. REFLEKSI • Bahan yang digunakan
ii. Menentukan Kaedah Pentaksiran Dalam PdPc
(sejauhmana objektif tercapai) mestilah relevan, jelas, menarik,
-Berapa orang murid menguasai berkesan dan boleh digunakan
a. Nyatakan kaedah pentaksiran dalam RPH
daripada jumlah keseluruhan murid dalam interaksi dengan murid
dengan mengambil kira pelbagaikan kaedah pentaksiran : menyoal / membaca / menulis
-Pengukuhan/pemulihanperlu dan digunakan sepenuhnya
/ mengira / individu / kerja berpasangan/ kerja kumpulan
dinyatakan sepanjang sesi PdP.
b. Tentukan kaedah pentaksiran yang sesuai dengan tahap keupayaan murid (cerdas,
sederhana, lemah)
c. Pentaksiran secara berterusan.
ASPEK 4.2.1: GURU SEBAGAI PENGAWAL (PROSES PEMBELAJARAN)
i. Mengelola isi pelajaran iii. Penyertaan aktif murid
a. libatkan semua murid
a. tulis objektif pada papan
dalam aktiviti mengikut
tulis;
aras keupayaan secara
b. terangkan objektif dalam
berterusan;
bahasa yang mudah;
b. pastikan penyertaan aktif
c. bincang objektif bersama-
murid berkaitan isi
sama dengan murid sama
pelajaran/ fakta dan
ada selepas set induksi
kemahiran;
atau sebelum PdPc
c. pastikan peranan yang
bermula tentang apa yang
jelas dalam
patut diperolehi;
perbincangan kumpulan.
d. sentiasa rujuk objektif
setelah setiap aktiviti
dilaksanakan
e. kaitkan dengan
pengetahuan sedia ada
murid. ii. Mengelola masa PdPc
a. laksana aktiviti berdasarkan objektif ;
b. gunakan teknik yang bersesuaian dalam aktiviti untuk mencapai objektif;
c. laksanakan proses pembelajaran secara teratur iaitu daripada mudah kepada
sukar atau konkrit kepada abstrak;
d. memastikan aktiviti mengikut masa yang telah dirancang.
ASPEK 4.2.2: GURU SEBAGAI PENGAWAL (SUASANA PEMBELAJARAN)
i. Mengawal komunikasi ii. Mengawasi perlakuan
murid dalam PdPc murid dalam PdPc

a. Mengawal a. mengawal perlakuan murid


pembentangan, diskusi, dengan guru dan perlakuan
sesi soal jawab dll murid dengan murid bagi
secara berterusan. memastikan perhubungan
yang positif dan suasana
b. mengawal kesantunan yang kondusif
berbahasa murid ketika
menerima dan menolak b. mengawal perlakuan murid
pendapat rakan secara dengan bahan/ tugasan
berhemah dan berbudi bagi memastikan
bahasa. kekemasan, keselamatan
dll.
c. mengawal nada suara,
intonasi, mimik muka, c. memberi pengiktirafan dan
bahasa badan atau teguran untuk
bahasa isyarat yang membangunkan potensi diri
ditunjukkan oleh murid. murid.

iii. Menyusun atur kedudukan murid iv. Mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan

a. menyusun atur kedudukan murid secara berpasangan atau berkumpulan a. menerapkan unsur didik hibur seperti bercerita, berlakon, main peranan, kerusi
mengikut keperluan aktiviti pembelajaran. panas, kotak beracun, teater bercerita dll.

b. mengubah suai kedudukan murid dalam aktiviti/mengikut keupayaan murid b. mewujudkan suasana pembelajaran yang menyeronokkan secara berterusan
dan kecenderungan pelbagai. dalam persekitaran yang terkawal (dalam atau di luar bilik darjah).
ASPEK 4.3: GURU SEBAGAI PEMBIMBING

i. Memberi tunjuk ajar ii. Memberi tunjuk ajar dalam


menguasai isi pelajaran menguasai kemahiran dalam
aktiviti pembelajaran
a. memberi penerangan
a. memberi penerangan
konsep/fakta terlebih
konseptual dan praktikal
dahulu.
untuk melaksanakan aktiviti
b. kemukakan contoh dan
b. memberi kepercayaan
visual, lakaran, ilustrasi
kepada murid untuk
yang mudah.
melaksanakan aktiviti/
c. demontrasi/tunjuk cara
tugasan

iii. Memandu murid membuat keputusan dan iv. Memandu murid menggunakan/ memanfaatkan sumber v. Menggabung / mengait isi
menyelesaikan masalah. pendidikan pelajaran
a. membantu murid mengenalpasti fakta betul atau
a. memandu dan membimbing murid menggunakan sumber a. kaitkan dengan pengetahuan sedia
salah
pendidikan ada, keluarga, latar belakang dan
B. memandu murid membuat keputusan sebulat
b. mencadangkan sumber pendidikan yang sesuai dan persekitaran murid secara lokaliti dan
suara melalui hasil perbincangan kumpulan/kelas
menerangkan cara penggunaannya. global
c. membimbing murid menyelesaikan masalah
c. memastikan sumber pendidikan mencukupi dan sesuai. b. menggabungkan elemen merentas
d. meminta murid membuat refleksi
d. melantik pengendali sumber pendidikan (seorang wakil bagi kurikulum dengan isi mata pelajaran
setiap kumpulan lain/ kemahiran lain.
e. memandu murid untuk eksploitasi bahan ke arah KBAT.
ASPEK 4.4.1: GURU SEBAGAI PENDORONG (MINDA)

i. Merangsang murid ii. Merangsang murid


berkomunikasi berkolaboratif dalam aktiviti
a. kongsikan objektif dengan pembelajaran
murid secara lisan dan bukan
a. menggalakkan murid
lisan.
berkolaboratif dalam aktiviti
b. menggalakkan murid
pembelajaran.
berkomunikasi secara aktif
b. pastikan aktiviti pembelajaran
c. memberi soalan dalam bahasa
secara kolaboratif menyumbang
yang mudah difahami mengikut
ke arah pencapaian objektif.
aras keupayaan murid.
c. terapkan semangat berpasukan
d. merangsang murid
dan bersikap adil terhadap
berkomunikasi secara lisan
keupayaan rakan-rakan yang
dengan menggunakan teknik
pelbagai .
penyoalan dan bahan .
d. melaksanakan pelbagai kaedah
pembelajaran koperatif secara
konsisten.

iii. Mengemukakan soalan yang iv. Mengajukan soalan yang menjurus v. Mewujudkan peluang vi. Menggalakkan murid vii. Menggalakkan murid
menjurus ke arah pemikiran kritis ke arah membuat keputusan dan untuk murid memimpin. mengemukakan soalan memperoleh pengetahuan dan
dan kreatif penyelesaian masalah berkaitan isi pelajaran kemahiran secara kendiri
a. memberi peluang kepada
a. sentiasa mengemukakan soalan a. menggalakkan murid untuk kenal murid semasa membuat a. mendorong murid a. galakkan murid memberi
(5W1H) secara terancang pasti masalah dan alternatif mengajukan pelbagai soalan
tugasan kumpulan. pandangan secara kendiri
berdasarkan objektif pelajaran keputusan (5W1H) berkaitan isi
b. mendorong murid untuk memberi
b. melantikan ketua kumpulan terhadap isi pelajaran/
(soalan KBAT). pelajaran untuk
idea menyelesaikan masalah secara giliran meningkatkan kefahaman kemahiran yang dipelajari
b. Mencerakinkan soalan KBAT
c. menggalakkan murid c. mendorong murid bekerja b. menggalakkan penilaian b. memastikan murid mendapat
mengikut aras keupayaan murid
menggunakan pelbagai strategi secara berpasukan kendiri untuk menilai tahap maklumat awal daripada
supaya dapat difahami.
penyelesaian masalah. kefahaman murid pelbagai sumber sebelum sesi
PdPc
ASPEK 4.4.2: GURU SEBAGAI PENDORONG (EMOSI)
i. Memberi pujian/galakan ii. Memberi penghargaan
terhadap perlakuan positif terhadap hasil kerja/ idea
yang bernas.
a. mendorong murid
menggunakan kata-kata a. memaparkan semua hasil
positif, bervariasi dan nada kerja murid untuk dikongsi
suara yang sesuai bersama-sama.
b. menggalakkan murid b. memaparkan hasil kerja
menunjukkan penghargaan murid yang terbaik untuk
sesama mereka dijadikan contoh/panduan
kepada murid lain.
c. menggalakkan murid
menghargai hasil
kerja/idea rakan mereka

iii. memberi keyakinan dalam mengemukakan soalan/memberi iv. prihatin terhadap keperluan murid
respons
a. sentiasa berjalan sekeliling kelas dan lihat kerja murid secara
a. menggalakkan murid menyoal, sekiranya jawapan betul beri berterusan.
pujian. b. sentiasa peka dengan keperluan dan kecenderungan murid.
b. memberi peluang atau meminta jawapan dari murid lain c. memahami profil murid melalui inventori kecerdasan pelbagai.
sekiranya jawapan tidak salah/tidak tepat dan minta jawapan d. membimbing murid yang tidak menguasai atau yang memerlukan
semula daripada murid yang tidak dapat menjawab. pemulihan.
ASPEK 4.5: GURU SEBAGAI PENILAI
i. Menggunakan pelbagai kaedah ii. Menjalankan aktiviti pemulihan /
pentaksiran pengayaan dalam PdPc
a. melaksanakan pentaksiran
berdasarkan pemerhatian, lisan, a. mengenal pasti murid yang terlibat dalam
bacaan, penulisan, penyoalan, masalah pembelajaran, merancang tindakan,
persembahan, projek, senarai mengajar semula, menilai dan membuat
semak dll. tindakan susulan
b. mengena pasti indikator b. membuat penilaian kendiri segera pada
pentaksiran yang hendak dinilai. ketika sesi PdPc berdasarlkan maklumbalas
c. melaksanakan pentaksiran murid
mengikut aras keupayaan murid c. menggunakan maklumat semasa seperti
secara individu atau kumpulan input murid sebagai asas untuk
meningkatkan penguasaan murid
d. mengubah strategi pembelajaran
berdasarkan respons yang kurang aktif
daripada murid.

iii. Memberi latihan/tugasan berkaitan pelajaran iv. membuat refleksi PdPc v. menyemak/menilai hasil kerja/gerak kerja/latihan/ tugasan

a. menyediakan latihan/tugasan bagi membantu a. membuat penilaian kendiri a. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan dan diberikan skor yang sesuai.
mencapai objektif, mengikut aras keupayan murid terhadap aktiviti
dan mengikut keperluan PdPc. pembelajaran dan sejauh b. menyemak dan menilai hasil kerja/latihan/tugasan sepanjang PdP.Contoh: menyemak secara
b. membimbing murid menyelesaikan tugasan mana murid mencapai konstruktif (ulasan membina), memberi bintang, gerakan zig-zag dari kumpulan ke kumpulan,
mengikut masa yang ditetapkan. objektif yang telah menyemak hasil perbincangan/tugasan murid.
c. Mem beri tugasan secara flipped classroom dirancang.
c. merekod tahap penguasaan semasa murid berdasarkan standard kandungan/standard pembelajaran
(sekiranya perlu) iaitu murid akan mengulan kaji b. refleksi boleh dilaksanakan dengan merujuk standard prestasi. Contoh perekodan: senarai semak atau catatan dalam buku rekod,
terlebih dahulu sebelum kemahiran itu diajar. semasa PdPc berlangsung catat pada bahagian refleksi atau ruangan catatan (mengikut kesesuaian dan teknologi semasa
d. sebagai asas untuk meningkatkan penguasaan berdasarkan maklum balas
murid murid. NOTA: Perekodan dibuat supaya guru dapat merujuk maklumat/ data untuk membuat pertimbangan
e. mengubah strategi pembelajaran berdasarkan professional keseluruhan murid bagi tujuan pelaporan.
respons yang kurang aktif daripada murid.
ASPEK 4.6: MURID SEBAGAI PEMBELAJAR AKTIF
i. Memberi respons berkaitan isi pelajaran ii. Berkomunikasi dalam
melaksanakan aktiviti
a. Murid dapat memerhati, mendengar dan pembelajaran
memberi maklum balas dengan orang lain
a. Murid dapat menyusun pemikiran
mereka secara logik dan
iii. Melaksanakan aktiviti pembelajaran secara
kolaboratif menyatakan secara jelas dan
ringkas.
a. Murid daripada pelbagai kebolehan bekerjasama b. Murid dapat memahami cara
untuk mencapai matlamat yang sama dan saling menyesuaikan mesej atau kaedah
bergantungan untuk berjaya. tertentu untuk menyampaikannya.
b. Murid bertanggungjawab terhadap tugasan yang c. Murid yakin berinteraksi dengan
diberikan dalam kumpulan dan menghargai rakan mereka semasa
sumbangan dan idea rakan-rakan yang lain. menyampaikan sebarang topik
c. Murid dilibatkan secara seimbang dalam kumpulan
melalui pembahagian tugasan berdasarkan
keupayaan murid.
d. Murid dapat menerima dan menghormati pandangan
orang lain. Bersikap fleksibel dan dapat bertolak
ansur untuk mencapai matlamat yang sama.
v. Mengemukakan vi. Mengaitkan isi pelajaran dengan vii. Membuat keputusan/ menyelesaikan masalah
iv. Memberi respons yang menjurus ke arah pemikiran kritis soalan berkaitan kehidupan murid/ isu lokal/ global berkaitan aktiviti pembelajaran
dan kreatif berkaitan isi pelajaran isi pelajaran
a. Murid dapat membuat analisis/ a. Murid membuat keputusan berdasarkan maklumat dan
a. Murid memiliki maklumat mengenai pelbagai perkara / bidang. a. Murid bertanya perbandingan antara isi pelajaran dengan berupaya mempertahankan keputusan dengan
b. Murid meneroka sesuatu bidang ilmu dengan cara pembacaan, soalan untuk realiti semasa memberikan bukti.
penyoalan dan melakukan aktiviti secara hands-on untuk mendapat b. Murid melihat situasi sedia ada daripada b. Murid menghasilkan dan menggunakan idea-idea baharu
mendapatkan maklumat. penjelasan lanjut/ pelbagai sudut untuk menjana idea dan dalam konteks tertentu dan menjana hasil yang positif.
c. Murid berfikiran terbuka, menerima pandangan orang lain dan melakukan sesuatu dengan cara yang c. Murid mempunyai hala tuju yang jelas dan berimaginasi
maklumat
merendah diri berbeza secara asli serta tidak mengikut kelaziman.
tambahan
d. Murid berani mencuba dan diberikan galakan tanpa merasa
bimbang dengan kritikan ***boleh dikaitkan dengan KBAT : aplikasi
***boleh dikaitkan dengan KBAT : meninai/ menjana idea
***boleh dikaitkan dengan KBAT : menganalisis, menilai

You might also like