Professional Documents
Culture Documents
Design of Lighting Schemes
Design of Lighting Schemes
Design of Lighting Schemes
1
Objectives
• Drawing Halls
• Assembly Hall
• Factory
2
Definitions
The following are some of the definitions which we come
across in the design of electric lighting scheme.
1. Utilization Factor or Co-efficient of utilization
It may be defined as “the ratio of total lumens received
on the working plane to the total lumens emitted by the
light source”.
3
Definitions
It’s value lies between 0.4 and 0.6 for direct fittings it
varies from 0.1 to 0.35 for indirect fittings
4
Definitions
2. Depreciation or Maintenance factor
It may be defined as “the ratio of illumination under
normal working condition to the illumination when every
thing is clean or new”.
6
Definitions
3. Waste light factor
7
Definitions
Reflected light
Reflection factor =
Incident light
It’s value will be always less than 1
8
Definitions
M.S.C.P.
Reduction factor =
M.H.C.P.
9
Definitions
6. Absorption factor
When the atmosphere is full of snow or smoke
fumes, it absorbs some light
Hence absorption factor may be defined as “the
ratio of net lumens available on the working plane after
absorption to the total lumens emitted by the lamp”
10
Definitions
11
Definitions
12
Definitions
13
Definitions
14
Design of lighting scheme
Problem 1
A room 9m x 12m is illuminated by twelve 100watt lamps.
The luminous efficiency of the lamp is 30 luminous/watt and
the co-efficient of utilization as 0.45. find the average
illumination.?
Given data
Room dimensions = 9m x 12m
Wattage of each lamp, P=100 watts
No. of lamps=12
Luminous Efficiency=30 lumens/watt
15
Given data
Utilisation Factor, U.F = 0.45
Required data
Average Illumination, E =?
Solution
Area = 9 x 12 = 108m2
Total wattage = 100 x 12 = 1200 w
Total flux = 1200 x 30 = 36000 Lumen
Flux reaching on the working plane, Ø = Total flux X U.F.
= 36000 x 0.45 = 16200 Lumen.
Illumination, E = Ø / A = 16200 / 108 = 150 Lux Ans.
16
INDOOR LIGHTING Fig.1
17
Design of Lighting Scheme
Problems on Indoor Lighting
Problem 2
18
Given Data
Area, A= 12x8 = 96 m2
Illumination, E = 80 lux
Coefficient of utilization, UF =0.5
Maintenance factor, MF = 0.8
Lamp efficiency = 40 lumen/watt
Required Data
Number of fluorescent lamps ?
Rating of fluorescent lamps ?
Draw the layout
19
Solution
20
Solution
Number of 40 watt fluorescent lamps
8m
1.5m 3m
1m
21
Problems on Indoor Lighting
Problem 3
22
Given Data
Area, A= 30x13= 390 m2
Illumination, E = 120 lux
Coefficient of utilization, UF =0.5
Depreciation factor, DF = 1.4
Lamp efficiency = 40 lumen/watt
Required Data
Number of fluorescent lamps ?
Rating of fluorescent lamps ?
Spacing and mounting height
23
Solution
24
Contd..
Solution
Flux,Ø 131040
Total wattage = =
η 40
= 3726 watt
Number of 40 watt fluorescent lamps
Total wattage
=
80
3726
=
80
= 40.95 = say 40 lamps
25
Disposition of Lamps
3m
13 m
3m
1.5m
2m
30 m
27
Given Data
Area, A = 20x12 = 240 m2
Illumination, E = 100 lux
Coefficient of utilization, UF =0.5
Depreciation factor, DF = 1.25
Lamp efficiencies = 12, 15, and 18
Required Data
Number of incandescent lamps ?
Rating of incandescent lamps ?
Disposition and mounting height
28
Solution Contd…
100 x 240
= x 1.25
0.5
= 60,000 lumen
29
Solution Contd…
30
Contd…
Solution
31
Disposition of Lamps
3m
12 m
4m
2m
1.5m
20 m
33
Quiz
B) Reduction factor.
C) Depreciation factor.
D) Reflection factor.
34
Quiz
B) Reduction factor.
C) Depreciation factor.
D) Reflection factor.
35
Frequently Asked Questions
36
Frequently Asked Questions
Problem 1
• A minimum illumination of 80lux is required in the
factory shed of 50mx12m. Calculate the number, the
location and wattage of the lamp used. Assume that the
depreciation factor is 0.8, coefficient of utilization is 0.4
and the efficiency lamp is 14 lumen/watt
Ans : 36 lamps in 3 rows, 12 lamps in each row
37
Frequently Asked Questions
Problem 2
38
THANK YOU
39