Download as pptx, pdf, or txt
Download as pptx, pdf, or txt
You are on page 1of 15

PRIPREMA ZA NASTAVNI SAT – DEFINIRANJE

CILJEVA I OBRAZOVNIH POSTIGNUĆA

mr.sc. Slavko Petrinšak


SVRHA IZLAGANJA I RADIONICE

Definiranje obrazovnih ciljeva i obrazovnih postignuća na


razini nastavne jedinice.

2
SADRŽAJ:

I. Uvod u tematiku
• Obrazovni ciljevi, obrazovna postignuća, Nastavna
priprema

3
OČEKIVANA POSTIGNUĆA NAKON IZLAGANJA

Nakon završenog izlaganja sudionici će biti sposobni:

• definirati pojam općeg i specifičnog cilja, obrazovnih


postignuća

• napisati specifični cilj za nastavnu temu i jedinicu

• definirati obrazovna postignuća za nastavnu jedinicu

4
OBRAZOVNI CILJEVI, OBRAZOVNA
POSTIGNUĆA I ZADATCI NASTAVE
OBRAZOVNI CILJEVI, OBRAZOVNA
POSTIGNUĆA I ZADATCI NASTAVE

Vrijednosti koje učenik treba usvojiti nakon nastavnog sata, odslušanog


predmeta ili na kraju školovanja opisane su kroz:

• obrazovne ciljeve (opći i specifični)


• obrazovna postignuća
• zadatke nastave
OPČENITO OBRAZOVNI CILJEVI, OBRAZOVNA POSTIGNUĆA
I ZADACI NASTAVE

Obrazovni ciljevi ili ciljevi učenja opisuju što nastavnik čini da bi


učenici znali izvršiti na kraju određenog razdoblja učenja.

Obrazovna postignuća (ishodi učenja) za razliku od obrazovnih ciljeva


definiraju ono što bi morao znati učiniti učenik, a ne nastavnik.

Zadatak nastave precizno definirana aktivnost koju učenik izvodi


samostalno ili uz pomoć nastavnika s ciljem ostvarivanja očekivane razine
postignuća.
OBRAZOVNA POSTIGNUĆA, VJEŠTINE
I KOMPETENCIJE

Obrazovna postignuća ili ishodi učenja su iskazi kojima se izražava što će


učenik znati, razumjeti i/ili biti u mogućnosti učiniti nakon što završi određeni
proces učenja.

Vještina je AKTIVNOST kojom se opisuje postupak izvršenja određene radnje


(spretnost usvojena vježbanjem), u svrhu brzog i točnog obavljanja zadatka.

Kompetencije su činjenična znanja, vještine i uvjerenja pomoću kojih je


pojedinac osposobljen za izvršenje određenog posla.
OPĆI CILJ ILI SVRHA

Svrha ili opći cilj očekuje se na kraju obrazovnog ciklusa.


Upućuju na sadržaj nastavne materije i što se želi obuhvatiti i
postići procesom poučavanja.

Primjer općeg cilja na razini predmeta: INFORMATIKE

Cilj je nastave informatike osposobiti učenike za primjenu informacijsko


komunikacijskuh tehnologija u životnom okružju.
SPECIFIČNI CILJ ILI CILJEVI

Specifični cilj ili ciljevi realiziraju se tijekom nastave. Nastavnik


opisuje što želi postići u određenom području.

Primjer specifičnog cilja na razini nastavne cjeline/teme:

Osposobiti učenike za primjenu pravila tehničkog crtanja pri izradi


tehničkog crteža.
OBRAZOVNA POSTIGNUĆA – ISHODI UČENJA

Obrazovna postignuća su iskazi kojima se izražava što će


učenik znati, razumjeti i/ili biti u mogućnosti učiniti nakon što
završi određeni proces učenja.

Primjer obrazovnog postignuća na razini nastavne jedinice:

Učenik će biti sposoban:


pravilno crtati paralelne crte pomoću dva trokuta
Obrazovna postignuća nisu samo činjenična znanja usvojena tijekom učenja.
KAKO NAPISATI OBRAZOVNA POSTIGNUĆA?

Prema Bloomovoj taksonomiji, rezultati poučavanja i učenja kategorizirani


su u tri povezana područja:

 kognitivno (činjenična znanja)


 psihomotoričko (vještine)
 afektivno (stavovi i uvjerenja)

Svako područje sistematizirano je hijerarhijski od niže ka


višoj razini usvojenosti znanja.

Razina pojedine kategorije sadrži ključne glagole


kojima definiramo kvalitativne i kvantitativne ishode učenja.
ZADATAK NASTAVE

Zadatak nastave je aktivnost učenika usmjerena na sadržaj


učenja ili vježbe, pri čemu se rezultat može opažati i mjeriti u
odnosu prema određenom kriteriju.

Primjer zadatka nastave na razini nastavne jedinice:


Nacrtaj 15 okomitih i paralelnih crta međusobno udaljenih 15
milimetara pomoću alata Shapes u kartici Insert (MS Word)

POSTUPAK SADRŽAJ KRITERIJ UVJET


STRUKTURA NASTAVNOG SATA
1. pripremanje učenika za nastavu
1. uvodni dio 2. obrada novih nastavnih sadržaja
2. glavni do 3. vježbanje
3. završni A
4. ponavljanje
5. provjeravanje B
1. materijalno tehnički dio
2. spoznajni - sadržajni
3. psihološki (motivacijski)
4. obrada novih nastavnih sadržaja
5. ponavljanje
C
6. provjeravanje
ZAHVALJUJEM NA
SURADNJI!

You might also like