Στην αυλή του 5ου Νηπιαγωγείου Κουνουπιδιανών, θα ανακαλύψουμε πασχαλινά αυγά. Θα με βοηθήσετε να τα βρούμε; Για να βρείτε τα αβγά πρέπει να λύσετε γρίφους. Αυτοί θα σας οδηγήσουν σε κάποια στοιχεία, που με το αρχικό τους γράμμα, θα ανακαλύψετε το βαθύτερο μήνυμα του Πάσχα. Έτοιμοι; Πάμε! Το πρώτο αυγό είναι εκεί, που… «τραμπα - τραμπαλίζομαι, πέφτω και τσακίζομαι και βαρώ τη γόνα μου και με κλαίει η νόνα μου…» Πού είναι; Μπράβο! Στην τραμπάλα. Ανακαλύψατε, λοιπόν, το πρώτο αυγό και το πρώτο στοιχείο είναι: Κρατήστε το! Το δεύτερο αυγό βρίσκεται εκεί, που «τα παιδιά παίζουν κουζινικά και με τους φίλους τους χαίρονται καθημερινά». Πού είναι; Μπράβο, στο σπιτάκι! Ανακαλύψατε το δεύτερο αυγό και κερδίσατε το δεύτερο στοιχείο, που είναι: Κρατήστε το κι αυτό! Το τρίτο αυγό είναι εκεί που… «την άνοιξη ανθίζουν και με ομορφιά την αυλή γεμίζουν». Πού είναι; Και πάλι μπράβο! Το τρίτο αυγό είναι στις μαργαρίτες και κερδίσατε το τρίτο στοιχείο που είναι … Το τέταρτο αυγό είναι εκεί, που… «είναι μπλε και γαλανό κι εκεί πάνω θα κάτσω για να ξεκουραστώ». Πού είναι; Κι αυτό το ανακαλύψατε! Είναι στο παγκάκι. Πάρτε λοιπόν και το τέταρτο στοιχείο. Μην το χάσετε! Το πέμπτο αυγό είναι εκεί που … «σκάλα ανεβαίνω, γέφυρα περνώ και γρήγορα τσουλάω στο λεπτό». Πού είναι; λύ ψ ατε α νακ α Φυσ ι κά το α υγό… ι τ ο πέμπ ένο στην κα ρ εωμ σ τε Είναι θρα! Έτσι σ ο υ λ ή ο π έμπτο τ κα τ ε και τ βρή ίο: στοιχε εχάσετε! το ξε Μην Τώρα θυμηθείτε τα στοιχεία που έχετε κρατήσει.
Βρείτε από ποιά γράμματα αρχίζουν…
Και θα ανακαλύψετε το μήνυμα του Πάσχα. Α Γ Α Π Η Μπράβο παιδιά! με αγάπη, φως , χαρά. Clipart: https://www.freepik.com/free-photos-vectors/clip-art
https://pixabay.com/el/
Δημιουργός: Γιαλιτάκη Αγγελική
για τα παιδιά του 5ου Νηπιαγωγείου Κουνουπιδιανών.