Professional Documents
Culture Documents
Mix Design Concrete School: Weight - Volume Relationships
Mix Design Concrete School: Weight - Volume Relationships
Concrete School
Va
Wa
Method B
The volume of the material is equal to the
volume of the water displaced
= 4.62 cu.ft.
Absolute volume
When water is given in gallons rather than
pounds the absolute volume is calculated by
dividing the gallons by 7.5 (gallons water in
one cubic foot).
Gallons of Water
Abs vol = 34.5 gals = 4.61 Cu.Ft.
7.5
Determining Absolute vol pg 58 ex.
Problem 1
Yield 564/94 = 6/0 bags 27.01/ 6.0 = 4.50 cf
3967 27.04
Problem 2
Yield 714 / 94 = 7.60 27.04 / 7.60 = 3.56 cf
Problem 3
•Yield 545 = 5.8 bags cem. 27.00cu.ft = 4.66 cu.ft.
94 5.8 bags
C/F 27/ 4.66 = 5.79 5.79 x 94 = 544
•W/C Ratio 300 Lbs water / 545 Lbs.cem = .550
Problem 3
% Air by Unit Wt
27.00 cu.ft. - 1.62 cu.ft. = 25.38 cu.ft.
Problem 3
Weight Volume Problem No. 4
Mat’l Sp.Gr. Weight Melted Abs
Cem 3.15 588 196.56 3.00
#67 2.88 1956 189.696 10.31
Sand 2.62 1228 163.488 7.51
Water 1.00 288 62.4 4.62
Air 6% .06 x 27 1.62
Totals 4060 27.05
Problem 4
•Yield 588 = 6.26 bags cem 27.05cu.ft = 4.32 cu.ft.
94 6.26 bags cem
C/F 27/ 4.32 = 6.25 x 94 = 588 Lbs
•W/C Ratio 288 Lbs. Water / 588 Lbs.cem. = .490
Problem 4
% Air by Unit Wt
27.05 cu.ft. - 1.62 cu.ft. = 25.43 cf.
Problem 4
Weight Volume Problem No. 5
Mat’l Sp.Gr. Weight Melted Abs
Cem 3.15 677 196.56 3.44
#67 2.79 1,895 174.096 10.88
Sand 2.60 1081 162.24 6.66
Water 1.00 275 62.4 4.41
Air 6% .06 x 27 1.62
Totals 3928 27.01
Problem 5
Yield 677 = 7.2 bags cem. 27.01 Cu.ft. = 3.75 cu.ft.
94 7.2 bags
C/F 27/3.75 = 7.2 x 94 = 677 Lbs
W/C Ratio 275 Lbs water / 677 Lbs. Cem. = .406
Problem 5
% Air by Unit Wt
27.01 cu.ft. - 1.62 cu.ft = 25.39 cf.
Problem 5
Weight Volume problem No. 6
Mat’l Sp.Gr. Weight Melted Abs
Cem 3.15 564 196.56 2.87
#67 2.85 1,853 177.84 10.42
Sand 2.61 1187 162.864 7.29
Water 1.00 300 62.4 4.81
Air 6% .06 x 27 1.62
Totals 3904 27.01
Problem 6
Yield 564 = 6.0 bags cem. 27.01 cu.ft. = 4.50 cu.ft.
94 6.0 bags
CF 27/4.50 = 6 x 94 = 564 Lbs
W/C Ratio 300 Lbs. Water / 564 Lbs cem. = .532
Problem 6
% Air by Unit Wt
27.01 cu.ft. - 1.62 cu.ft. = 25.39 cu.ft.
Problem 6
Weight Volume Problem 7
Mat’l Sp.Gr. Weight Melted Abs
Cem 3.15 639 196.56 3.25
#67 2.71 1782 169.10 10.54
Sand 2.63 1200 164.112 7.31
Water 1.00 267 62.4 4.28
Air 6% .06 x27 1.62
Totals 3,888 27.00
Problem 7
Yield 639 = 6.80 bags cem 27.00 cu.ft = 3.97 cu.ft.
94 6.80 bags
C/F 27/3.97 = 6.80 x 94 = 639 Lbs
W/C Ratio 267 Lbs water / 639 Lbs cem. = .418
Problem 7
% Air by Unit Wt
Problem 7
Weight Volume Problem No. 8
Mat’l Sp.Gr. Weight Melted Abs
Cem 3.15 564 196.56 2.87
#67 2.78 1,948 173.472 11.23
Sand 2.64 1100 164.736 6.68
Water 1.00 287 62.4 4.60
Air 6% .06 x27 1.62
Totals 3,899 27.00
Problem 8
Yield 564 = 6.0 bags cem. 27.00 cu.ft = 4.50 cu.ft.
94 6.0 bags
C/F 27 / 4.50 = 6.0 x 94 = 564 Lbs
W/C Ratio 287 Lbs water / 564 lbs cem. = .509
Problem 8
% Air by Unit Wt
27.00 cu.ft. - 1.62 cu.ft. = 25.38 cu.ft.
Problem 8
TERMS I SHOULD KNOW
Absolute Volume
Cement Factor
Consistency
Setting Time
Specific Gravity
Yield
STOP AND LET ME COPY THOSE DOWN!
Homework Problem
Weight Vol Homework
Mat’l Sp.Gr. Weight Melted Abs
Cem 3.15 1135
Stone 2.70 4013
Sand 2.60 2420
Water 1.00 77gals
Air none
Totals
Wt vol Homework Ans