Professional Documents
Culture Documents
TM 314C TOPIC 2 AC AND WD Ouports
TM 314C TOPIC 2 AC AND WD Ouports
SHIPSIDE
VS.
PIERSIDE DISCHARGING
ARRASTRE CHARGE
Convert:
50,000 kgs x 1MT = 50,000 MT = 50 MT
1,000 kgs 1,000
Total wt:
1,000 crates x 25 kgs = 25,000 kgs
Convert:
25,000 kgs x 1MT = 25,000MT= 25MT
1,000 kgs 1,000 kgs
A/C= 25 MT X P8 = P200 x 1.12 = P224
ARRASTRE CHARGE
Total wt:
36,000 kgs x 5 vans = 180,000 kgs
Convert:
180,000 kgs x 1MT = 180,000MT = 180 MT
1000 KGS 1,000
A/C= 180 MT x P110 = P19,800
WHARFAGE DUE (OUPORTS)
WHARFAGE DUE
Convert
100,000 kgs x 1MT = 100,000 MT = 100 MT
1,000 kgs 1,000
Total wt
1,000 boxes x 30 kgs=30,000 kgs
Convert
30,000 kgs x 1MT = 30,000 MT = 30MT
1,000 kgs 1,000
W/D=30MT x P17 = P510 x 1.12 = P571.20
WHARFAGE DUE
Total wt
10 vans x 22,000 kgs = 220,000 kgs
Convert
220,000 kgs x 1MT = 220,000 MT = 220 MT
1,000 kgs 1,000
W/D = 220 MT x P34 = P7,480
REVENUE TONS
REVENUE TON
Actual Weight = MT
Volumetric Weight = CBM
Revenue Tons = MT/CBM (Higher)
REVENUE TON
2. CONVERT TO MT
REVENUE TON
Compute RT:
A shipment of 5,000 boxes of mechanical tools arrived at Port of
Manila. Each box weighs 125 kilograms and had a dimension of
0.65 m x 0.50 m x 0.40 m.
REVENUE TON
RT: AW vs. VW (whichever is higher)
1. GET AW
Total wt= 5,000 boxes x 125 kgs = 625,000 kgs
Convert= 625,000 kgs x 1MT = 625,000MT = 625 MT
1,000 kgs 1,000
II. Get VW
(0.65m x 0.50mx 0.40m) (5,000 boxes)= 650 CBM
Hence, REVENUE TON = 650 CBM
REVENUE TON
Compute RT:
A shipment of 600 pallets of oranges arrived at MICP. Each pallet
weighs 18 kilograms and had a dimension of 6” x 12” x 18” .
REVENUE TON
RT: AW vs. VW (whichever is higher)
1. GET AW
Total wt= 600 pallets x 18 kgs = 10,800 kgs
Convert= 10,800 kgs x 1MT = 10,800MT = 10.80 MT
1,000 kgs 1,000
II. Get VW
6” x 12” x 18” = 0.75 Cu.ft. = 0.0212377653 CBM/pallet x 600 pallets=12.74 CBM
1,728 35.31445
Compute RT:
A shipment of 100 cartons of fish arrived at MICP. Each carton
had a dimension of 30 cm x 50 cm x 30 cm. The total gross
weight was 4 metric tons.
REVENUE TON
II. Get VW
30 cm x 50 cm x 30 cm = 0.045 CBM/carton x 100 cartons = 4.5 CBM
1,000,000